Çocuklar için felsefe (p4c) bağlamında Cartoon Network çizgi filmlerinin incelenmesi
Analysis of Cartoon Network cartoons in the context of philosophy for children (p4c)
  1. Tez No: 697094
  2. Yazar: ONUR UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Radyo-Televizyon, Education and Training, Philosophy, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı çocuklar için felsefe(P4C) bağlamında Cartoon Network çizgi filmlerinin incelenmesidir. Araştırma nitel durum çalışması olarak desenlenmiştir. Cartoon Network Türkiye kanalının resmi Youtube hesabında en yüksek izlenme oranlarına sahip olan Gumball, Ben 10 ve Kral Şakir çizgi filmlerinin beş bölümü söylem analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde UNESCO'nun (2007) belirlediği çocuklar için felsefe (P4C) amaçlarından bağımsız düşünme, iyi vatandaş olma, kişisel gelişim, dil ve tartışma becerilerini geliştirme, felsefeyi kavramsallaştırma temalarının yanı sıra eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesi temalarından faydalanılmıştır. Ayrıca araştırma kapsamında çizgi filmlerin ve çocuklar için felsefe (P4C) yaklaşımının tarihsel gelişimi sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre Gumball, Ben 10 ve Kral Şakir çizgi filmlerinde genel olarak toplumsal cinsiyet, yaşlılık, doktor-hasta, öğretmen-öğrenci, çevre, çalışma, Apollonik-Diyonizyak, yabancı karşıtlığı söylemleri yer almaktadır. Çizgi filmlerde yer alan görsellik unsurları çocuklar için felsefe (P4C) etkinliklerinde öğretim materyali olarak kullanılabilir. İşitsel unsurlar genellikle görsellere eşlik edecek biçimde bağlamla uyum göstermektedir. Sonuç olarak incelenen çizgi filmlerin çocuklar için felsefe (P4C) etkinliklerinde kullanılmaya uygun olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine Cartoon Network cartoons in the context of philosophy for children (P4C). The research was designed as a qualitative case study. Five episodes of Gumball, Ben 10 and Kral Şakir cartoons, which have the highest viewing rates on the official Youtube account of Cartoon Network Turkey, have been analyzed with the method of discourse analysis. In the evaluation of the research data, the themes of thinking independently from the aims of philosophy for children (P4C), being a good citizen, self-improvement, developing language and discussion skills, conceptualizing philosophy as well as developing critical and creative thinking skills determined by UNESCO (2007) were used. In addition, the historical development of cartoons and philosophy for children (P4C) approach is presented within the scope of the research. According to the results of the research, there are gender discrimination, senility, doctor-patient, teacher-student, environment, work, Apollonian-Dionysiac, anti-foreign discourses in Gumball, Ben 10 and Kral Şakir cartoons. Visual elements in cartoons can be used as teaching materials in philosophy (P4C) activities for children. Auditory elements are generally in harmony with the context to accompany the visuals. As a result, it is seen that the examined cartoons are suitable for use in philosophy for children (P4C) activities.