Yeni medya ve gazetecilik: Irak Türkmen basını üzerine bir çalışma
New media and journalism: A Study on Iraqi Turkmen press
- Tez No: 697164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnternet siteleri, sosyal medya uygulamaları ve bloglar, günümüz bireyinin yaşamında hegemonyasını her geçen gün artırmaya devam ediyor. Bugün dünyada milyonlarca insan evlerinden, işyerlerinden ve mobil olarak haber siteleri ya da sosyal medya mecralarıyla milyonlarca insana ve güncel habere ulaşabiliyor. İletişim ve medya teknolojilerindeki gelişmeler, sosyal medyanın hızla yaygınlaşması, gazetecilik meslek pratikleri, haber toplama, işleme ve dağıtma yöntemlerini de değiştirmiş, meslek dijital gazetecilik sürecine evrilmiştir. Bu süreçte enformasyon, yayınlanan, saklanan, depolanan ve istenildiği zaman tekrar kolayca çağrılabilen bir yapıya bürünmüştür. Dijital yayınların gazetecilik mesleğinde yaptığı değişimler çalışmada, Irak'ta faaliyet gösteren iki internet gazetesi özelinde incelenmiştir. Çalışma kapsamında Irak'ta yayınlanan iki yerel internet gazetesi (bizturkmeniz.com ve afkarhura.com) örnekleme dahil edilmiş, ardından yapılandırılmış analiz formu kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Verilerin toplama aşamasında 4 ana kıstas belirlenerek internet sitelerinde yayınlanan haberler; doğruluk, yansızlık, kapsam, haber yazım kurallarına uygunluk ve dil kullanım ölçütleri kapsamında incelemeye tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, her iki sitenin doğruluk, yansızlık, kapsam ölçütleri dikkate alındığında ciddi eksiklikleri olduğu görülmüştür. Haber yazım kuralları ve dil kullanımı başlığı altındaki ifadelerde genel olarak bizturkmeniz.com sitesinin, afkarhura.com sitesine göre daha başarılı gazetecilik yaptığı tespit edilmiştir. Özellikle, sitelerde yayınlanan haberlerde imla hatalarına, gereğinden uzun ya da eksik içerikli paragraflara rastlanırken, başlık-spot-haber metinlerinin temel habercilik kurallarına uyma konusunda beklenilen düzeyin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Web sites, social media applications and blogs are in continuous increase of their hegemony in the life of today's individual. Today, millions of people around the world can reach millions of people and current news to their homes, workplaces, and mobile sites through news sites or social media. Developments in communication and media technologies, rapid dissemination of social media, journalistic profession practices, have changed news gathering, processing and distribution methods. And the profession has evolved into digital journalism process. In this process, information has become a structure that is published, stored, and recalled easily at any time. This study analyzes, the changes introduced by digital publications in the profession of journalism in the context of two internet newspapers in Iraq. The study included two local internet newspapers (bizturkmeniz.com and afkarhura.com) published in Iraq. Content analysis was performed using a structured analysis form. Data collection phase depends on four main criteria; accuracy, impartiality, scope, compliance with news, writing rules and language usage criteria. The result shows that both sites have serious deficiencies in terms of the accuracy, impartiality and scope criteria. In terms of news writing rules and language usage, bizturkmeniz.com was more successful web site than afkarhura.com. Specifically, spelling errors, long or incomplete paragraphs were found in the published news on the sites, while headline-spot-news texts were below the level expected to comply with the basic reporting rules.