Finansal gelişmenin gelir dağılımı üzerindeki etkisinin Finansal Kuznets Eğrisi hipotezi çerçevesinde incelenmesi: Gelecek 11 ülke örneği
Examining the effect of financial development on income distribution in the framework of the Financial Kuznets Curve: Examples of next 11 countries
- Tez No: 697189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİSEM BEKTUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Finansal gelişme ile gelir dağılımı arasındaki ilişkinin incelendiği çalışmalar literatürde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Finansal gelişme ve gelir dağılımı arasındaki ilişki ve sonuçları finansçılar, ekonomistler ve sosyal bilimciler açısından oldukça fazla merak uyandırıcı araştırma konusu olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Ülkelerdeki finansal gelişme ve gelir dağılımı çok farklı parametrelere bağlı olduğundan dışarıdan bakıldığında eşdeğer sayılabilecek ülkelerde farklılıklar gösterebilmektedir. Yine, farklı ülke grupları, farklı zaman serileri, farklı ekonometrik yöntemler ve farklı model spesifikasyonları ile yapılan çalışmaların sonuçları da farklılıklar göstermektedir. Finansal gelişmenin gelir dağılımı üzerindeki etkisi incelenirken değişkenler arasındaki ilişkilerin durumunu gerçeğe en yakın şekilde tespit etmek oldukça önem arz etmektedir. Değişkenler arasında yatay kesit bağımlılığı olup olmadığını, uzun dönemde birlikte hareket edip etmediklerini, yaşanmış olabilecek yapısal ve yapısal olmayan şokların dikkate alındığı testlerin kullanılması gerçeği yansıtan sonuçlara ulaşma ihtimalini artıracaktır. Bu durumlar göz ardı edildiği zaman değişkenlerin aralarında var olan ilişkiler ortaya çıkarılamayacaktır ve yapılan analizlerin güvenilirliği azalacaktır. Bu nedenle geleneksel testlerin eksik yönlerini geliştirerek son yıllarda kullanılmaya başlanan yeni nesil panel veri yaklaşımlarının kullanılmasının çalışmalardan elde edilecek sonuçların güvenilirliğini artıracağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, literatürde daha önce incelenmemiş olan Gelecek-11 ülke grubundaki finansal gelişmenin gelir dağılımı üzerindeki etkisi Finansal Kuznets Eğrisi hipotezi çerçevesinde, panel veri analizi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, Endonezya, İran ve Meksika'da Finansal Kuznets Eğrisi hipotezinin geçerli olduğunu göstermektedir. Diğer bir ifadeyle bu ülkelerde gelir eşitsizliği ve finansal gelişme arasında ters U şeklinde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Buna göre Endoezya, İran ve Meksika'da finansal gelişme gelir eşitsizliğini ilk olarak artırmakta, belirli bir eşiğe geldikten sonra gelir eşitsizliği seviyesi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies examining the relationship between financial development and income distribution are frequently encountered in the literature. The relationship between financial development and income distribution and its results have been and continue to be a very interesting research topic for financiers, economists and social scientists. Financial development and income distribution in countries depend on very different parameters, thats why it may differ in countries that can be considered equivalent from the outside. Again, the results of studies with different country groups, different time series, different econometric methods and different model specifications also show differences. While examining the effect of financial development on income distribution, it is very important to determine the situation of the relations between the variables as close to reality as possible. Whether there is a cross-section dependency between the variables, whether they act together in the long run, The use of tests that take into account the structural and non-structural shocks that may have been experienced will increase the probability of reaching results that reflect the truth. When these situations are ignored, the existing relationships between the variables will not be revealed and the reliability of the analyzes will decrease. For this reason, it is thought that the use of new generation panel data approaches, which have been used in recent years by improving the deficiencies of traditional tests, will increase the reliability of the results to be obtained from the studies. In this study, the effect of financial development on income distribution in the Future-11 country group, which has not been examined in the literature before, is examined within the framework of the Financial Kuznets Curve hypothesis, using panel data analysis methods. The results of the study show that the Financial Kuznets Curve hypothesis is valid in Indonesia, Iran and Mexico. In other words, it shows that there is an inverted U relationship between income inequality and financial development in these countries. In other words, in Indonesia, Iran and Mexico, financial development first increases income inequality, and after reaching a certain threshold, the level of income inequality decreases.