Generating the surface mapping class group by torsion elements
Yüzey gönderim sınıfları grubunun torsiyon elemanlarla üretimi
  1. Tez No: 697194
  2. Yazar: OĞUZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, cinsi g olan kapalı bağlantılı yönlendirilebilir bir yüzeyin g gönderim sınıfı grubunun Mod(g) üreteçlerini araştırdık. Gönderim sınıfı grubunun 4g + 2 mertebeli iki torsiyon eleman tarafından ve eğer g > 8 ise üç involüsyon tarafından üretildiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, gönderim sınıfı grubunun daha düşük mertebeli iki torsiyon eleman tarafından ve daha düşük cinsli yüzeyler için de üç involüsyon tarafından üretildiğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study generators of the mapping class group Mod(g) of a closed connected orientable surface g of genus g. The mapping class group Mod(g) is known to be generated by three involutions if g > 8 and by two torsion elements of order 4g + 2. We show that the mapping class group is also generated by three involutions for surfaces with smaller genera and by two torsion elements of smaller orders.