İlkokul öğrencilerinin yazma tutumu ile hikâye yazma becerilerinin incelenmesi
Investigation of primary school students' story writing skills and writing attitudes
  1. Tez No: 697198
  2. Yazar: İLYAS YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KUŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin yazma tutumu ile hikâye yazma becerilerinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde Keçiören ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada örnekleme yöntemi olarak basit tesadüfî yöntem tercih edilmiş ve 379 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi araştırmaya katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Öğrenci Kişisel Bilgi Formu, Yazma Tutum Ölçeği, Serbest Hikâye Yazma Formu, Hikâye Tamamlama Formu, Hikâye Haritası ile Hikâye Yazma Formu ve Hikâye Yazma Değerlendirme Rubriği kullanılmıştır. Veriler, her biri 30 dakika dört oturum şeklinde toplam altı haftada elde edilmiştir. Veriler tasnif ve sıralamanın ardından bilgisayar destekli istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu süreçte verilere bağımsız gruplar için t-testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazmaya yönelik tutumlarının iyi durumda olduğu; serbest hikâye yazma, hikâye tamamlama ve hikâye haritası ile hikâye yazma becerilerinin ise beklenen düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin yazma tutumlarının cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği; serbest hikâye yazma, yarım bir hikâyeyi tamamlayarak yazma ve hikâye haritası ile hikâye yazma becerilerinin ise kız öğrenciler lehine anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Anne öğrenim durumu değişkenine göre annesi ”lisans ve üzeri" düzeyde olan öğrencilerin yazma tutumu ve hikâye yazma becerisi puanları diğer gruplara göre daha yüksektir. Araştırmaya katılan öğrencilerin yazma tutumu ile hikâye yazma becerileri baba öğrenim durumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin hikâye yazma becerilerinin okul öncesi eğitim alan öğrenciler lehine anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; yazma tutumlarının okul öncesi değişkenine anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin yazma tutumu ile serbest hikâye yazma becerileri arasında anlamlı ve pozitif yönlü; yazma tutumu ile hikâye tamamlama ve hikâye haritası ile hikâye yazma becerileri arasında ise anlamlı ve pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu görülmektedir. Ayrıca öğrencilerin serbest hikâye yazma, hikâye tamamlama ve hikâye haritası ile hikâye yazma becerileri arasında anlamlı, pozitif yönlü ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanarak, özellikle ilkokul öğrencilerinin hikâye yapısını oluşturan bileşenler hakkında farkındalık düzeyini artırmaya yönelik daha çok etkinlik yapılması önerilebilir. Buna ek olarak serbest hikâye yazma becerisinin gelişimi için öncelikle okuma ve yazma çalışmalarında hikâye haritası kullanımına yer verilmesi; öğretmenlerin de hikâye yazma sürecinde öğrencilere rehberlik etmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine primary school students' writing attitude and story writing skills. This study, in which the relational screening model was used, was carried out in Keçiören district in the first semester of the 2020-2021 academic year. Simple random method was preferred as the sampling method in the research and 379 primary school fourth grade students participated in the research.“Student Personal Information Form, Writing Attitude Scale, Free Story Writing Form, Story Completion Form, Story Map and Story Writing Form and Story Writing Evaluation Rubric were used as data collection tools. Data were obtained in four sessions of 30 minutes each for a total of six weeks. The data were analyzed using a computer-aided statistical program after classification and sequencing. In this process, t-test for independent groups, ANOVA test, Kruskal Wallis H test, Pearson correlation analysis were applied to the data. As a result of the research, it was found that the fourth grade students' attitudes towards writing were in good condition; it was determined that free story writing, story completion, story map and story writing skills were not at the expected level. It was found that students' writing attitudes did not differ significantly according to gender; it was understood that the skills of writing a free story, writing by completing a half story, and writing a story map and a story differed significantly in favor of female students. According to the mother's educational status variable, the writing attitude and story-writing skill scores of the students whose mothers were at ”undergraduate and higher" level were higher than the other groups. The writing attitude and story writing skills of the students participating in the research do not differ significantly according to the educational status of the father. It was found that the story-writing skills of the fourth-grade primary school students differed significantly in favor of the students who received pre-school education; It was determined that writing attitudes did not show a significant difference to the preschool variable. There is a significant and positive correlation between the writing attitude of the students participating in the research and their free story writing skills; It is seen that there is a significant and positive low level relationship between writing attitude and story completion and story map and story writing skills. In addition, it was determined that there was a significant, positive and high level relationship between students' free story writing, story completion, story map and story writing skills. Based on the results obtained, it can be suggested that more activities should be carried out to increase the awareness level of especially primary school students about the components that make up the story structure. In addition, for the development of free story writing skills, first of all, using story maps in reading and writing activities; Teachers also need to guide students in the story writing process.