The effect of parametric physical attributes of 2d shapes on shape recall and on classifiying shapes as natural or unnatural
2 boyutlu şekillerin fiziksel özelliklerinin şekil algısına etkileri
- Tez No: 697253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Görsel algı alanında yapılmış çalışmalar şekillerin bazı özelliklerindeki değişimlerin bu şekillerin insan beyninde nasıl algılandığını etkilediğini ortaya koymuştur. Fakat geometrik özelliklerin şekil algısına etkisi konusunda henüz yeterince çalışılmamış ve sonuç bulunamamıştır. Aynı zamanda doğallık algısı konusunda da literatürde doğal görsellerin özellikleri ve nasıl algılandıkları konusunda çalışmalar olmasına rağmen iki boyutlu şekillerin doğal olarak değerlendirmesine sebep olan geometrik özellikler henüz yeteri kadar anlaşılamamıştır. Bu çalışmada bu iki alanın birlikte incelenmesi ve kenar sayısı, içbükeylik, yumuşak hatlılık ve düzgünlük gibi özelliklerin şekillerin görsel algısını ve doğallık algısını nasıl değiştirdiğine yönelik sayısal veriler sunulması amaçlanmıştır. Çalışmada bu amaca yönelik davranışsal bir deney tasarlanmış ve uygulanmıştır. Deneyde yukarıda bahsedilen özelliklerin farklı değerleriyle şekiller yaratılmış ve bu katılımcıların bu şekilleri yeniden yaratıp ne kadar doğal bulduklarını oylamaları istenmiştir. Daha sonra toplanan veri korelasyon analizinde kullanılmış ve özelliklerin değerleriyle şekillerin hatırlanma performansı ve doğallık puanı karşılaştırılmıştır. Bulunan sonuçlar özellikle kenar sayısı ve içbükeyliğin bir şeklin algılanmasını ve hatırlanmasını etkilediğini göstermiştir. Bir diğer bulgu şekillerin doğan olarak değirlendirmesinde kenar sayısı içbükeylik ve yumuşak hatlılığın etkisinin olduğudur. Son olarak doğal olarak değerlendirilen şekillerin hafıza performanslarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Previous research in the visual perception domain has shown the interaction between some attributes of shapes and how humans perceive them differently when those attributes are changing. However we felt there are not enough resources in the literature regarding the geometrical parameters of 2D shapes. Also about the naturalness classification in visual perception, there are studies focusing on the natural scenes but again, the knowledge of the naturalness perception according to the 2D geometrical shape parameters is pretty limited. In this study we aimed at combining these two subdomains and providing quantitative findings about how the geometrical parameters like edge count, concavity, naturalness and uniformity are affecting the memory performance and naturalness classification for a shape. We designed a behavioural experiment to test different shapes with different values of those parameters and presented these shapes to participants in a recall task and a naturalness survey. Then we ran some correlation analysis between those values and memory performance and naturalness rating. We found out that edge count and concavity significantly affects the memory performance for a shape. Another finding was that our judgement of a shape being natural or artificial is affected by the edge count, concavity level and roundness level of a shape. Lastly, we observed that the memory performance is worse for the shapes that are rated as natural.