Thermal performance improvement of shell and helical coil heat exchanger
  1. Tez No: 697254
  2. Yazar: TAREQ H. ABED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde enerji tüketimi arttığı için ısı enerjisi geçişinin verimliliğini ve performansını artırmak gerekmektedir. Delikli bükümlü bandın ısı transfer faktörü, etkinlik, Nusselt sayısı ve basınç düşüşü üzerindeki etkileri sayısal olarak incelenmiştir. Kurulumu gerçekleştirmek ve çözümü tamamlamak için sonlu hacim yönteminin kullanıldığı yerlerde HE'nin delikli bükümlü bant ile modellenmesi uygulanır. Sayısal sonuçların ve önceki deneysel sonuçların doğrulaması yapılır ve sayısal ve deneysel sonuçlar arasında aşırı bir uzlaşma vardır. Res aralığı 3800 ila 18000 arasındadır. Sonuçlar, delikli bükümlü bandın 965'ten 1250 W/m2K'ya ulaşan sayılara ulaşan ısı transfer katsayısında aşırı bir iyileşme sağladığı yerlerde U'nun Re'nin yükselmesiyle arttığını göstermiştir. Delikli bükümlü bant, 65'ten 115'e kadar olan sayıların ardından en yüksek Nu artırma oranına sahiptir ve bu, hız arttıkça, türbülans seviyesi arttıkça açıklanabilir. HE etkinliği, delikli bükümlü bandın 0.35'ten 0.85'e kadar sayılara ulaşan üstün etkililik artışına ulaştığı Re'nin büyümesiyle artar. Bükümlü bandın karmaşıklığı ΔP'yi yükselttikçe, bükümlü bant konfigürasyonunun maksimum ΔP artış oranına sahip olduğu belirtilmektedir. Sıcak ve soğuk suyun konturları ve akış çizgileri HE'yi açıklar.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy consumption increases so it is necessary to enhance the efficiency and performance of heat energy transition. The effects of perforated twisted tape on heat transfer factor, effectiveness, Nusselt number, and pressure drop are studied numerically. Modeling of HE with the perforated twisted tape is applied where finite volume manner is utilized to perform the setup and complete the solution. Validation of numerical results and experimental previous results is done and there is an excessive settlement between the numerical and experimental results. The range of Res is from 3800 to 18000. The results indicated that the U rises with the rise of Re where the perforated twisted tape achieves the extreme improvement of heat transfer coefficient achieving the numbers from 965 to 1250 W/m2K. The perforated twisted tape has the highest ratio of enhancing Nu following the numbers from 65 to 115 and this can be explained as the velocity rises, the turbulence level increases. HE effectiveness increases with the growth of Re where the perforated twisted tape attained the supreme enhancement of effectiveness reaching the numbers from 0.35 to 0.85. It is indicated that the twisted tape configuration has the maximum ratio of ΔP increase as the complicity of twisted tape rise the ΔP. Contours and streamlines of hot and cold water cross the HE explains the