Software for solidity smart contracts databases on ethereum blockchain, and recommendations for sustainable development with software for esri digital maps programming
Ethereum blokzinciri üzerine solidity akıllı sözleşmeler veritabanları için yazılım, ve esrı dijital harita programlama için yazılım ile sürdürülebilir kalkınma için öneriler
  1. Tez No: 697265
  2. Yazar: MOUNZER SAIJARE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOLGA MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ethereum blokzinciri'in Solidity akıllı sözleşmeler aplikasyonları, sürdürülebilir kalkınma uygulamaları adına bir çok sınırsız fırsatlar sunar. Ethereum blokzinciri'in en önemli aplikasyonlarından biri ise merkezi olmayan veritabanları olacaktır. Muazzam güvenliği ve bütünlüğü ile Ethereum veritabanları, son derece önemli projelerin verilerini depolamak ve bu verileri paylaşmak için kusursuz bir mekanizma sağlayabilir. Bu araştırmada, Solidity akıllı sözleşmeler programlama dilinin ve Ethereum blokzinciri platformunun engellerini ve sınırlamalarını dikkate alarak Ethereum veritabanlarına yazılım tasarlamak ve yazılıma nasıl ve ne kadar özellik eklenebileceğini incelemek adına Karma Araştırma Yöntemlerine başvurulmuştur. Yazılımın Android, iPhone ve Windows sürümleri için, MS Xamarin ve MS Visual Studio 2019 ile C Sharp programlama dilleri kullanılmıştır. Yazılım geliştirmenin başlangıcında JavaScript ve Java programlama dilleri kullanılmıştır. Elde edilen yazılım, tablolar arasındaki ebeveyn-çocuk ilişkileri sayesinde, herhangi bir Ethereum veritabanını oluşturmayı sağlayabilir. İlerki araştırmada mümkün olan en kısa sürede daha profesyonel özellikler eklenecektir. Araştırma, ESRI dijital harita programlama yazılım entegrasyonu ile Ethereum veritabanlarının yazılımı tarafından yapılacak sürdürülebilir kalkınma aplikasyonlarına yönelik önerileri seçmek ve açıklamak için Çok Aşamalı Küme Örnekleme yöntemini kullanmıştır. Aplikasyonlar, tam otomasyon emlak işi ve Akdeniz'i kirlilikten korumak için şeffaf çevre yönetimi hakkındadır. Bu iki yazılım Mevcut En İyi Teknoloji (BAT) olarak kabul edilir, ve BAT, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDGs) ulaşmak için çok önemli bir araç olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
Solidity smart contracts applications of Ethereum blockchain give huge unlimited opportunities for more sustainable development implementations. One of the most important applications of Ethereum blockchain will be the decentralized databases. Ethereum databases, with their huge security and integrity can provide perfect mechanism for storing and sharing the data of the highly important projects. Mixed Research Methods were used in this study to design software for Ethereum databases, and to examine how and how much features can be added to the software, with the considerations of the barriers and the limitations of Solidity smart contracts programming language and Ethereum blockchain platform. C Sharp programming language with MS Xamarin and MS Visual Studio 2019 were used for Android, iPhone and Windows versions of the software. JavaScript and Java programming languages were used in the beginning of the software development. The achieved software can make any Ethereum database with parent-child relationships in between the tables. More professional features will be added in future study as soon as possible. The study used Multistage Cluster Sampling method for choosing and explaining recommendations for sustainable development applications to be done by the software of Ethereum databases with integration of software for ESRI digital maps programming. The applications are about the real estate business full automation and about the transparent environmental management to protect the Mediterranean Sea from the pollution. The 2 software are considered Best Available Technology BAT, and the BAT is considered very important tool to achieve the Sustainable Development Goals SDGs.