Sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı: Bireysel emeklilik sistemi
Complementary of the social security system: The individual pension system
- Tez No: 697309
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KALE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın konusunu bireylerin hayatlarında karşılaşabilecekleri risklere karşı sosyal güvenliğin sağlanmasında mevcut sosyal güvenlik sistemlerinin yanında uygulanan, gönüllülük esasına dayanan ve tamamlayıcı bir yapıya sahip olan bireysel emeklilik sistemleri oluşturmaktadır. Sosyal güvenliğin finansmanında karşılaşılan sorunlara çözüm olarak ve mevcut sosyal güvenlik sistemlerine ek olarak bireysel emeklilik sistemleri önerilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde bireyler bugünkü harcamalarından vazgeçerek emeklilik dönemlerinde ek gelir elde etme imkanına sahip olmakta ve katılımcılardan elde edilen birikimler ile sosyal güvenliğin finansmanı kolaylaştırılmaktadır. Bu çalışma ile bireysel emeklilik sistemine katılan bireylerin bugünkü harcamalarından vazgeçmelerinin sonucu olarak gelecekte elde edecekleri gelirler ile bireysel emeklilik sisteminin, sosyal güvenliğin tamamlayıcılığı rolünün yerine getirilip getirilmediğinin anlaşılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to analyze private pension system, which is implemented on the basis of volunteering and complementing the existing social security systems in providing social security against the risks that individuals may encounter in their lives. Private pension systems are recommended as a solution to the problems encountered in financing social security and in addition to the existing social security systems. Thanks to the private pension systems, individuals have the opportunity to earn additional income during their retirement period, and the financing of social security is facillitated by the individuals current savings. This study aims to understand the role of the individual pension system and the complementarity of Social Security with the income that individuals participating in the individual pension system will receive in the future as a result of their abandonment of their current expenses.