Belirsizlik içeren küme teorileri üzerine
On set theories with uncertainty
  1. Tez No: 697329
  2. Yazar: İFFET AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Belirsizlik içeren küme teorilerinden başlıca dört tanesini tanıtmayı amaçlayan bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, belirsizliklerin incelenmesinde önemli bir kilometre taşı olan bulanık kümeler ve özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölümde kaba kümeler ve özellikleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde diğer teorilere göre nispeten daha genç bir teori olan esnek kümeler ve özellikleri tanıtılmış ve bu kümeler ile bulanık kümelerin melezleştirilmesi ile elde edilen kümelerden bahsedilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde kaba küme teorisinin bir genellemesi olan yakın küme teorisi tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which aims to introduce four of the main uncertainty-containing set theories, consists of four chapters. In the first chapter, fuzzy sets and their properties, which are an important milestone in the analysis of uncertainties, are mentioned. In the second part, rough sets and their properties are introduced. In the third chapter, soft sets, which is a relatively younger theory than other theories, are introduced and the clusters obtained by hybridizing these sets and fuzzy sets are mentioned. Finally, in the fourth chapter, close set theory, which is a generalization of rough set theory, is introduced.