Muhammed Mahmûd es-Savvâf'ın'Fâtihatü'l- Kur'ân ve Cüz'ü Amme el-Hâtimu li'l-Kur'ân'isimli eserindeki tefsir metodu
Muhammad Mmahmūd al-Sawwāf's 'Fātiha al-Qur'ān and Juz Amma al-Khātimu li al-Qur'ān' the method of interpretation in his title
  1. Tez No: 697342
  2. Yazar: ATİLLA YARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HİLMİ KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tefsir ilmi, Kur'ân-ı Kerim'in okuyucular açısından anlaşılır bir hale gelmesi için müracaat edilen ilim dalıdır. Müfessirler, ayetlerin açıklanması ve mesajlarının insanlara ulaştırılması için ilgili birçok ilim dalına müracaat etmişlerdir. Ayetlerin tefsirinde ayetler de dâhil Sünnet'ten, Sahabe'den, Tabiin'den ve sonrasında müfessirlerden gelen görüşler bu ilmin temelini oluşturur. Müfessirler, Kur'an'ın anlam ve mesajlarını okuyucuların kolay bir şekilde anlamaları için, bunlarla da yetinmeyip ilgi alanlarına göre başka ilimlerden de istifade etmişlerdir. Kur'an yorumcularının yararlandığı tarih, felsefe, sosyoloji, psikoloji, tıp ve astronomi bu ilimlerin bazılarıdır. Savvâf XX. yy'da yaşamış ve tefsir sahasında eser veren bilginlerden biridir. Biz bu çalışmamızda, Savvâf'ın söz konusu eserini Kur'ân ilimleri ve tefsir yöntemleri açısından inceleme, tefsirinde öne çıkan yönleri tespit etme gayretinde olduk. Müellif, tefsirinde klasik yöntemler yanında modern yaklaşımlardan da istifade etmiştir. Tek ciltten oluşan Fatihatu'l-Kur'an ve cüzü Amme adlı eserinde içinde yaşadığı toplumun sosyolojik yönüne de zaman zaman dolaylı olarak değinir. Müellifin Rivayet ve Dirayet tefsir örnekleri açısından da zengin olan bu eseri, bu manada İctimaî tefsir türünün özelliklerini de gösterir.
Özet (Çeviri)
The science of tafsīr is the branch of science that is applied to make the Qur'ān understandable for the readers. Commentators have applied to many branches of science to explain the verses and convey their messages to people. In the interpretation of the verses, The Prophet, the Sunna of the Prophet, the Companions, the Tabiin and later the commentators form the basis of this science. In order for the readers to understand the meaning and messages of the Qur'ān easily, the commentators did not content themselves with these, but also benefited from other sciences according to their interests. Some of these sciences are history, philosophy, sociology, psychology, medicine and astronomy that the commentators of the Qur'ān benefit from. Sawwāf is one of the scholars who lived in the 20th century and worked in the field of Tafsīr. In this study, we have tried to examine the work of Sawwāf in terms of Qur'ānic sciences and exegesis methods, and to determine the prominent aspects in his Tafsār. The author has benefited from modern approaches as well as classical methods in his Tafsār. In his one-volume work, Fatiha al-Qur'ān and Juz Amma, he sometimes indirectly refers to the sociological aspect of the society he lives in.