Ortaokul Türkçe derslerinin yürütülmesinde ders imecesi modelinin işlevselliği
Functionality of the lesson study model in the conduct of secondary school Turkish lessons
- Tez No: 697359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇERÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez çalışması, Türkçe öğretmenlerinin ders araştırması modelini kullanarak uzaktan eğitim araçlarıyla yürüttükleri derslerinde grup olarak sergilemiş oldukları hazırlık ve yansıtma uygulamalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, dört aylık veri toplama sürecinin detaylı incelenmesini içerdiğinden tekli durum çalışmasıyla desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, Gaziantep ilinde bir ortaokulda görev yapan üç Türkçe öğretmenidir. Katılımcılar, süreç başında ders imecesi modeli ve modelin uygulama adımları konusunda bilgilendirilmiştir. Tüm süreçleri çevrim içi araçlarla yürütülen ders imecesi döngülerinin tümü kayıt altına alınmıştır. Araştırma verilerine gözlem, görüşme ve dokümanların analizi ile ulaşılmıştır. Ders imecesi döngülerinin katılımcıların dersleri planlama ve uygulama süreçlerindeki öz düzenleme davranışlarına katkı sağladığı görülmüştür. Araştırma ile öğretmenlerin sürecin hazırlık ve yansıtma aşamalarında gerçekleştirdikleri eylemlerin dersin başarıya ulaşmasındaki rolüne ilişkin farkındalık kazanmalarını sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ders imecesi süreciyle katılımcı öğretmenlerin kendi öğretim süreçlerine eleştirel gözle yaklaşabildikleri, derste oluşabilecek muhtemel durumları, soruları ve tepkileri öngörebildikleri tespit edilmiştir. Katılımcı öğretmenler, ders sırasında ortaya çıkan başarısızlıklara yönelik büyük ö .lçüde kontrol edilebilir değişkenlere atıf yapmışlardır. Süreç ilerledikçe dersin başarısızlıklarına ilişkin yapılan nedensel atfetmelerin sayısında azalma görülmüştür. Öğretmenler, nedensel atfetmelerin sonucunda sonraki öğretim görevleri için düzenlemeye dönük kararlar almışlardır. Araştırma sonuçları, araştırmaya katılan Türkçe öğretmenlerinin ders imecesi modeliyle öğretmenlik motivasyonlarını artırdıklarını ve meslekî gelişim sağladıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to show the preparation and reflection practices that Turkish teachers displayed as a group in their lessons conducted with remote education tools using the lesson study model. The research was designed as a single case study, as it included a comprehensive examination of the four-month data collection process. The participants of the study are three Turkish teachers working in a secondary school in Gaziantep. Participants were informed about lesson study model and the application steps of the model at the beginning of the process.Research data were obtained through observation, interviews, and analysis of documents. It has been seen that course research cycles contribute to the self-regulation behaviors of the participants in the course planning and implementation processes.The teachers concluded that they gained awareness about the role of the actionsthey took in the preparation and reflection stages of the process in the success of thelesson. Through the course research process, it was determined that the participating teachers were able to approach their teaching processes with a critical eye and to anticipate possible situations, questions, and reactions that may occur in the course. Participating teachers referred to largely controllable variables for failures that occurred during the lesson. As the process progressed, the number of causal attributions made for the failures of the course decreased. As a result of the causal attributions, teachers made organizing decisions for subsequent teaching tasks. The results of the research reveal that the Turkish teachers participating in the research increased their teaching motivation and provided professional development with the lesson study model.