Hastane işletmelerinde bütçe: Radyoloji departmanı örnek uygulaması
The Budgeting system in hospitals: An Application to radiology department
- Tez No: 69738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bütçe, Cleverley'in deyimiyle bir hareket planının rakamsal ifadesidir ve aynı zamanda geleceğin planlanmasında işletmelerin elindeki en önemli araçtır. Bu tez çalışmasının amacı, hastanelerin artık birer işletme olarak kabul edildiği günümüz Türkiye'sinde, bu organizasyonların işletmecilik esaslarım yerine getirebilmesinde planlama ve bütçelemenin önemini ortaya koymaktır. Bu bağlamda bütçeleme faaliyeti, stratejik planlamanın bir unsuru olarak ele alınmış ve bütçenin gerekliliği, temel prensipleri ve bütçe sisteminin bir hastanede kurulabilmesi için gerekli temel şartların neler olduğu detaylı olarak açıklanmıştır. Teorik açıklamalarda hastane bütçe sisteminin en önemli parçasını sorumluluk merkezlerinin oluşturduğu ve bunların her birinin kendi bütçesini hazırlaması gerektiği vurgulanmıştır. Çalışma, Sağlık Bakanlığı Zübeyde Hanım Doğumevi radyoloji ünitesinin gerçek verilerini içermektedir. Bu veriler kullanılarak aynı ünitenin bütçesi hazırlanmıştır. Bu bütçede radyoloji ünitesinin geçmiş dokuz yıldaki çekilen radyografi sayılan, verilerin doğrusal' a yakın bir ilişki gösterdiği kabul edilip, basit doğrusal regresyon yöntemi ile analize tabi tutulmuş ve 1999 yılı için satış tahmini yapılmıştır. Daha sonra bu tahmin doğrultusunda üniteyi ilgilendiren bütçeler hazırlanmıştır. Yapılan bu uygulama örneği ile hastaneler için bütçeleme faaliyetlerinde en önemli sorunun, yapılan harcamalar ile hastane ünitelerinin çıktıları arasında standart ilişkilerin kurulamaması olduğu ortaya çıkmıştır. Buna rağmen özellikle klinikler için ne tür üretim-gider ilişkileri kurulabileceği çalışmanın sonuç ve değerlendirme bölümünde öneri olarak sunulmuştur. Anahtar kelimeler : Bütçeleme, hastane bütçeleri, işletme bütçeleri IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As Cleverley mentioned, the budget is the numerical expression of an operation plan. At the same time, it's the most important tool that the institutions have in planning the future. The aim of this study is to emphise the importance of planning and budgeting in hospital management. In our country the hospitals are thought as institutions -as a now image- ; for that reason hospitals must be managed according to the institutional properties. So, the budgeting process is thought as a part of strategic planning. In the study, it's explained the necessity, main principles of the budget and the things that we need to make a budget system in hospitals. In the theoretical explanations, it's stressed that the most important parts of the budget system are the responsibility centers and it's emphised that each responsibility center must prepare its own budget. This study involves the real data taken for Ministry of Health Zübeyde Hanım maternity hospital's radiology department. By using this data, the budget of that department is prepared. In that budget the number of radiographs taken by the department in 9 years, is used, as a data. This data is accepted to show a lineer relation. It's analysed by using simple lineer regression method and so the sales forecast of 1999 is obtained. According to this forecast, the budgets which are related with the units are prepared. After the preparation of the budget, it's seen that the standard relationship between the inputs and outputs of the unit can't be obtained. This is the main problem in budgeting. At the end of the study, the input and output relationship for the clinics is forecasted and emphasized as a result. Key Word : Budgeting, hospital budgeting, business budgeting.