Doktor hasta ilişkisi: Ankara Numune Hastanesi ortopedi kliniklerinde yatan hastaların değerlendirmeleri
Doctor patient relationship
  1. Tez No: 69739
  2. Yazar: CEVDET İŞNAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Doktor hasta ilişkisi, hem hasta tatmini hem de hasta hakları açısından son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Doktor hasta ilişkisinin niteliği teşhis ve tedavi kararlarında yaşamsal rol oynamaktadır. İyi bir doktor hasta ilişkisi hastanın doktorla işbirliği yapmasını ve doktorun talimatlarını yerine getirmesini kolaylaştırmaktadır. Bu araştırmanın amacı, doktorların hastalarla olan ilişkilerinin ve bu ilişkinin boyutlarının (teknik yeterlilik, davranış şekli, bilgilendirme, doktorun kullandığı dil, doktora duyulan güven, doktorun bıraktığı genel izlenim) hastalar tarafından nasıl algılandığını ve bu algılamanın hastaların sosyoekonomik ve demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığım ortaya koymaktır. Bu amaçla Ankara Numune Hastanesi Ortopedi kliniklerinde 1 Şubat-30 Haziran 1997 tarihleri arasında yatan 15-65 yaş grubu 260 hastaya anket uygulanmıştır. Araştırma bulgularının analizi ile, doktorların hastalarına daha çok zaman ayırmalarının, onları daha fazla bilgilendirmelerinin ve onlara daha yakın davranmalarının doktor hasta ilişkisini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Hem hasta haklan hem de hasta tatmini açısından son derece önemli olan bu ilişkinin geliştirilmesi için hastanelerin, bu ortamı sağlayacak politikaları yaşama geçirmelerinin faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Doctor patient relationship is regarded as an important issue for both patient satisfaction and patient rights. The nature of the relationship between doctor and patient plays a vital role in diagnosis and treatment decisions. Good doctor patient relationship enables patients to coorperate with their doctor and follow the instructions of the doctors. The aim of this study is to analyse doctor patient relationship and dimensions of this relationship (technical competency, type of behaviour, informing, language used, trust, general perception), and also to determine whether patients' perceptions about these dimensions vary by patients' social economic and demographic characteristics. In this study, patients who stayed in Ankara Numune Hospital's Orthopedic Clinics between 1 February and 30 June 1997 were asked the avality and dimensions of their relationship with their doctors. A questionnarie developed for this purpose was applied. At the end of the study, it was found that sparing sufficient time for patients, informing patients about their disease and health status and treating them more friendly were the most cited dimensions that influence the relationship positively. It was recommended that hospital administrations should create an environment whereby these dimensions of doctor patient relationship could be improved.