Yenice Sağlık Ocağı bölgesinde sağlık hizmetlerinin kullanımını etkileyen faktörlerin saptanması
In Yenice Health Center region determining the factors that effect the utilization of health services
- Tez No: 69740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSEN ALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Toplumların kalkınma düzeyini gösteren önemli ölçütlerden biri sağlığa verdikleri önemdir. Sağlığa ayrılan kaynakların yeterli olmasının yanı sıra, bu kaynakların toplumun tüm kesimlerine eşit olarak dağıtılması ve ihtiyacı olanlar tarafından kullanılabilir olması gerekir. Sağlık hizmetlerinin kullanımını etkileyen çok çeşitli faktörler vardır. Bunların bir kısmı sağlık hizmetleri sisteminden, bir kısmı da hizmeti alacak olan toplumun ve bireylerin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu araştırmada Yenice Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan halkın sağlık hizmetlerinden yararlanmasını etkileyen faktörlerin neler olduğu incelenmiştir. Ev halkı anketi uygulanarak toplanan verilerin analizi sonucunda, kişilerin yaş gruplarının, medeni durumlarının, yaptıkları işin, aile reisine yakınlıklarının, oturdukları yerin, ev halkı gelirlerinin ve sağlık güvencelerinin olup olmamasının sağlık hizmetlerinin kullanımını etkilediği; kişilerin %32,4'ünün düzenli bakım kaynağının olduğu; %43,5'inin sağlık ocağını, %34,4'ünün kamu hastanelerini (Devlet, SSK, Üniversite), %22,1'inin de özel muayenehane/hastane/polikliniği genellikle kullandığı; yaklaşık yansının (%49,4) sağlık güvencesinin olmadığı; %23,3'ünün son üç ayda doktora başvurduğu; son üç ayda ortalama doktora gitme sayısının 0,37 ± 0,88 olduğu; %2,7'sinin genel sağlık kontrolü yaptırdığı; doktora gidenlerin %15,5'inin hastaneye yatırıldığı; kişilerin en son doktora gidişlerinden genel olarak duydukları memnuniyetin cinsiyet, kişi başına gelir ve doktora başvuru sayılan ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Sağlık hizmetleri, kullanılabilirlik, yararlanma. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the important indicators showing the level of development of societies is the importance they place on health. Along with having sufficient resources allocated to health, equal distribution of these resources to all sectors of the society and their accessibility for use by those who are in need of them must be attained. There are various factors affecting the use of health services. Some of them originate from the health service systems and some from the characteristics of the society and the individuals that are going to receive the service. This research examines the factors that affect the utilization of health services by people who are living in the Yenice Health Center Region. Following analysis of data collected by implementing a household survey, it was found that, age groups of individuals, their marital status, their job, their relativity to the master of family, the place where they live, the incomes of the members of the household and if they have health security or not were the factors affect the utilization of health services. It was determined that 32.4% the individuals had a regular source of care, 43.5% used health center, 34.4% the public hospitals (State, The Social Insurance Organization and The University) while 22. 1% used the private physician offices/hospitals/polyclinics in general. Approximately, half of the population (49.4%) did not have health security and 23.3% of them applied to physician during the last three months. The average number of applying to a physician is 0.37 ± 0.88 and 2.7% of the individuals had a check-up in the last three months. Of the applicants, 15.5% were hospitalized. It was found that the general satisfaction of individuals about visiting the physician is related with their sex, income and the number of their applying to a physician. Key words : Health services, accessibility, utilization.