Donmuş gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) radyo frekans ve geleneksel çözündürme yöntemlerinin kaliteye etkisi
The effect of radio frequency and traditional thawing methods on quality in frozen rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 697406
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bütün ve fileto gökkuşağı alabalığın (Oncorhynchus mykiss) -18oC'de 72 saat dondurulması, geleneksel çözdürme yöntemlerinden buzdolabı koşulları (B), oda sıcaklığı (O) ve suya daldırma (S) ve yenilikçi yöntemlerden biri olan Radyo Frekans (RF) yöntemiyle çözdürülmesinin kalite parametreleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve taze olarak analize alınan kontrol (K) örneğiyle karşılaştırılmıştır. Geleneksel çözdürme yöntemlerine kıyasla çözme kaybı, RF çözdürmeyle bütün (%0.88) ve fileto (%1.34) alabalıkta önemli oranda düşük (P0.05).
Özet (Çeviri)
The effects of traditional thawing methods such as refrigerator conditions (RC), room temperature (RT), water immersion (WI) and Radio Frequency (RF), which is one of the innovative methods, on quality parameters were examined after freezing whole and fillet rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) at -18oC for 72 hours in comparison to the control (K) sample that was freshly analyzed. The thawing loss was significantly lower (P0.05).