Moringa bitkisinin (Moringa sp.) salmonidlerin üreme performansı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation on the effect of moringa (Moringa sp.) on the reproduction performance of salmonids
  1. Tez No: 815684
  2. Yazar: MOMIN MOMIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM MEMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Protein ve vitamin açısından zengin olan moringa (Moringa oleifera) bitkisi, Hindistan Yarımadasına özgüdür. Bu çalışmada, Moringa yapraklarının (MOL), gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) anaç yemine farklı oranlarda ilave edilerek üreme performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. 12 dairesel polietilen tankta, 3 yaş ve üzeri (1786,36 ±35,36 g; 56,08 ±0,94 cm) 36 erkek gökkuşağı alabalığı her bir grup üç paralel olacak şekilde dört gruba (n= 9) ayrılmıştır (Kontrol, MOL-1, MOL-2 ve MOL-3). Yemlerde farklı oranlarda %0 (Kontrol), %4 (MOL-1), %8 (MOL-2) ve %16 (MOL-3) moringa yaprağı kullanılarak on dört haftalık besleme denemesi yapılmıştır. Deneyin sonunda, balık filetolarının besin kompozisyonunu, yağ asidi ve amino asit profilini analiz etmek için her gruptan üçer balık rastgele örneklenmiştir. Anaçların sperm kalite parametreleri ve döllenme başarısı araştırılmıştır. Sperm hareketlilik parametreleri bilgisayar destekli sperm analiz (CASA) sistemi kullanılarak incelenmiş ve tüm örnekler aynı gün analiz edilmiştir. Balıkların canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yemden yararlanma oranı, kondisyon faktörü, viserosomatik indeks ve gonadosomatik indeks değerlerinde gruplar arasında önemli bir farklılık gözlenmemiştir (p > 0,05), fakat MOL-3 grubunda hepatosomatik indeks diğer gruplara göre biraz daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). MOL-3 grubunda balıkların filetosunda doymuş yağ asidi yüzdesi azalırken, çoklu doymamış yağ asidi Kontrol grubuna göre artmıştır (p < 0,05). Dört grubun filetosundaki en yüksek oranda bulunan ilk üç esansiyel amino asit (EAA) arjinin, lizin ve lösin'dir. Buna karşılık, esansiyel olmayan amino asitler (NEAA) glutamik asit, aspartik asit ve alanin'dir. Kontrol, MOL-1, MOL-2 ve MOL-3 gruplarında EAA ve NEAA oranları sırasıyla 0,90, 0,83, 0,92 ve 0,90 olarak tespit edilmiştir. Moringa yapraklarının erkek gökkuşağı alabalığı anaç yemine dahil edilmesinin büyüme, yağ asidi ve amino asit profili üzerinde olumsuz bir etkisi gözlenmemiştir. Sperm hacmi ve seminal plazma ozmolalitesi bakımından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p > 0,05). Spermatozoa yoğunluğu, Kontrol, MOL-1, MOL-2 ve MOL-3 gruplarında sırasıyla 6,71 ±0,25, 7,54 ±0,31, 8,44 ±0,55, ve 7,66 ±0,35 x 109 hücre mL-1 olarak tespit edilmiştir. Spermatokrit yüzdesi (%18,00 ±2,55, %25,00 ±3,16, %38,00 ±6,44 ve %28,00 ±5,15) ve motilite süresi (24,80 ±1,50, 21,20 ±2,01, 26,60 ±1,63, ve 20,80 ±1,11 sn) bakımından gruplar arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). Toplam motilite yüzdesi değişmemiş ancak progresif motilite (%74,72 ±5,94, %88,52 ±4,35, %89,36 ±1,76 ve %90,47 ±2,67) üç moringa grubunun hepsinde Kontrol grubuna göre yüksek olduğu tespit edilmiştir (p < 0,05). Ortalama yol hızı (VAP), Düz çizgi hızı (VSL) ve Eğrisel hızı (VCL) bakımından Kontrol ve deneme grupları arasında önemli ölçüde farklılık tespit edilmiştir (p < 0,05). MOL-2 grubundaki döllenme oranı, Kontrol ve MOL-3 gruplarına benzerken en yüksek sonuç MOL-2 grubunda belirlenmesine rağmen gözlenme oranında gruplar arasında önemli farklılıklar olduğu tespit edilmiştir (p < 0,05). Larva çıkışı oranları sırasıyla en yüksek MOL-2 (%81,65 ±0,49), MOL-3 (%79,08 ±1,27) ve MOL-1 (%74,40 ±2,32) gruplarında, en düşük ise Kontrol grubunda tespit edilmiştir (%74,24 ±0,98) (p < 0,05). Progresif motilite, VAP, VSL ve VCL moringa ilave edilen gruplarda kontrol grubuna göre önemli ölçüde arttırdığı, dolayısıyla döllenme başarısını da arttırmıştır. Bu çalışma ile yemdeki moringa yapraklarının, anaç erkek gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) sperm kalite parametrelerini iyileştirdiği ve üreme performansını artırdığı ortaya konmuştur. Bu nedenle erkek gökkuşağı alabalığı anaçları için hazırlanan yemlerde moringa yaprağının %8 oranında kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Moringa (Moringa oleifera) plant, rich in protein and vitamins, is native to the Indian subcontinent. Moringa leaves (MOL) were added to the broodstock trout diet to examine their influence on the reproductive performance of male broodstock rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). In 12 circular polyethylene tanks, 36 male rainbow trout aged 3+ (1786.36 ±35.36 g; 56.08 ±0.94 cm) were divided into four groups (n= 9) (control, MOL-1, MOL-2, and MOL-3) with three parallels each. Fourteen weeks of feeding trials were performed where powdered moringa leaf was used in the diets at various levels: 0% (control), 4% (MOL-1), 8% (MOL-2), and 16 % (MOL-3). At the end of the experiment, three fish from each group were randomly euthanized to analyze their proximate composition, fatty acid profile, and amino acid profile of the fish fillet. Sperm quality parameters and fertilization success were investigated. Sperm motility parameters were examined using a computer-aided sperm analysis (CASA) system, and all samples were analyzed on the same day. No significant difference was observed in body weight gain, specific growth rate, feed conversion ratio, condition factor, viscerosomatic index, and gonadosomatic index of fish (p > 0.05), but hepatosomatic index was slightly higher in MOL-3 group compared to other groups (p < 0, 05). In the MOL-3 group, the percentage of saturated fatty acid decreased in fish fillets, while polyunsaturated fatty acid increased compared to the control (p < 0.05). The top three essential amino acids (EAA) in the fillet of all four groups were arginine, lysine, and leucine. In contrast, non-essential amino acids (NEAA) were glutamic acid, aspartic acid, and alanine. The EAA and NEAA ratios were 0.90, 0.83, 0.92, and 0.90 in the control, MOL-1, MOL-2, and MOL-3 groups, respectively. The inclusion of moringa leaves in the male rainbow trout broodstock diet had no negative impact on their growth, fatty acid profile, and amino acid composition. Sperm volume and seminal plasma osmolality did not differ significantly across groups (p > 0.05). Spermatozoa density (6.71 ±0.25, 7.54 ±0.31, 8.44 ±0.55, and 7.66 ±0.35 x 109 cells mL-1 in control, MOL-1, MOL-2, and MOL-3 groups, respectively), spermatocrit ratio (18.00 ±2.55%, 25.00 ±3.16%, 38.00 ±6.44%, and 28.00 ±5.15%), and motility duration (24.80 ±1.50, 21.20 ±2.01, 26.60 ±1.63, and 20.80 ±1.11 s) differed significantly (p < 0.05) among groups. Total motility percentage did not change, but progressive motility (74.72 ±5.94%, 88.52 ±4.35%, 89.36 ±1.76%, and 90.47 ±2.67%) was considerably higher in all three moringa groups than in control one (p < 0.05). Average Path Velocity (VAP), Straight Line Velocity (VSL), and Curvilinear Velocity (VCL) significantly differ between control and treatment groups (p < 0.05). The fertilization rate in the MOL-2 group was similar to the control and MOL-3 groups, while significant differences were observed from the eyeing stage, with the highest result observed in the MOL-2 group (p < 0.05). Hatching rates were also highest in the MOL-2 group (81.65 ±0.49%), followed by MOL-3 (79.08 ±1.27%) and MOL-1 (74.40 ±2.32%), with the control group having the lowest hatching rate (74.24 ±0.98%) (p < 0.05). Progressive motility, VAP, VSL, and VCL have significantly enhanced in the moringa-treated groups than the control one, hence boosting the fertilization success. The present study revealed that moringa leaves in the diet improve the sperm quality parameters and enhance the reproductive performance in broodstock male rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Therefore, 8% moringa leaf can be recommended as a supplement in the diet for male rainbow trout broodstock.