Otizmli çocuğa sahip annelerin kaygı düzeylerinin yaşam doyumu, evlilik doyumu ve algılanan sosyal destek açısından incelenmesi
The investigating of the mother having a child with autism anxiety level in terms of life satisfaction, marriage saticfaction and perceived social support
- Tez No: 697500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN BALAMİR BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma da otizmli çocuğa sahip annelerin kaygı düzeyleri, algıladıkları sosyal destek düzeyi, yaşam doyumu, evlilik doyumu değişkenleri ile birlikte ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini Samsun'da ikamet eden çocuğu özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan 120 otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocukların anneleri oluşturmaktadır. Araştırma da veriler 'Demografik Bilgi Formu', 'Spielberger Durumluk Süreklik Kaygı Envanteri',' Yaşam Doyumu Ölçeği', 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği' ve 'Evlilik Yaşamı Ölçeği' olmak üzere toplamda beş ölçüm aracıyla toplanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında annelerin eğitim seviyesinin artmasına bağlı olarak kaygı düzeylerinin azaldığı, yaşam doyumu ve çok boyutlu algılanan sosyal desteğin arkadaş boyutu puanlarının arttığı görülmüştür. Annenin yaşının artması ile kaygı düzeylerinin de paralel olarak arttığı tespit edilmiştir. Yaşam doyumu düzeyleri ile çok boyutlu algılanan sosyal desteğin alt boyutlarından arkadaş ve özel insan arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmışken yaşam doyumu ile çok boyutlu algılanan sosyal destek, aile, arkadaş ve özel insan arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Kaygı düzeyleri ile yaşam doyumu, çok boyutlu algılanan sosyal destek, aile, arkadaş, özel insan ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiye bakıldığında ise negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Yaş, yaşam doyumu, çok boyutlu algılanan sosyal desteğin alt boyutlarından arkadaş ve evlilik doyumu düzeylerinin kaygıyı yordamasına ilişkin bulgular incelendiğinde yaş, yaşam doyumu çok boyutlu algılanan sosyal desteğin arkadaş boyutu evlilik doyumu ve kaygı düzeyini yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relation between the anxiety level of the mothers having a child with autism and their life satisfaction, marriage satisfaction and perceived social support. 120 mothers having children' diagnosed as autism spectrum disorder, living in Samsun and taking education in special education and rehabilitation center compose this study's sample. In the study, the data were collected with a total of five measurement scales: 'Demographic Information Form', 'Spielberger State- Trait Anxiety Inventory', 'Life Satisfaction Scale', 'Multidimensional Scale of Perceived Social Support' and 'Marriage Life Scale'. In the results of the analysis, it was seen that anxiety levels decreased depending on the increase in the level of education of mothers, and friend aspect scores of life satisfaction and multidimensional perceived social support increased. With the rising of mother's age, it was detected that anxiety level increased correspondingly. As it was concluded that there was a negative relation between friends and private people (spouses, partners) from the lower dimensions of perceived multidimensional social support with life satisfaction levels, a positive relationship was found between life satisfaction and multidimensional perceived social support, family, friends and private people. When you look at the relation between the anxiety level with life satisfaction, multidimensional perceived social support, family, friend, special person and marriage satisfaction, it was found a negative relation.