Örgütsel stres ve iş motivasyonunun iş performansına etkisi ve bir araştırma
The effect of organizational stress and work motivation on work performance and a research
- Tez No: 697542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Stres ile motivasyon, insan hayatında farklı alanlarda etkisini göstermektedir ve çalışma hayatı bu etkilerin yaygın görüldüğü bir alandır. Bu çalışmanın amacı örgütsel stres ve iş motivasyonunun iş performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmada 419 kişiyi içeren bir anket uygulaması yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre iş motivasyonunun, iş performansı üzerinde pozitif etkisi vardır. 419 kişinin katılımıyla bu sonuçların elde edilmesi, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Stress and motivation are effective in different areas of human life and work life is an area where these effects are common. The aim of this study is to investigate the effects of organizational stress and work motivation on work performance. In the study survey method used and 419 people applied the survey. According to the results, work motivation has a positive effect on work performance. Obtaining these results with responses of 419 individuals constitutes the limitations of the study.