Kripto varlıkların terörizmin finansmanında kullanılması ve mali eylem görev gücü (FATF) tavsiyeleri
Use of crypto assets in the financing of terrorism and financial action task force (FATF) recommendations
- Tez No: 860175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜRKE UĞUR BAŞARANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Finansal teknolojideki gelişmelerin bir yansıması olarak ortaya çıkan kripto varlıklar, terörizmin finansmanına yeni bir boyut kazandırmış olup terörizmin finansmanıyla mücadelede artan bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Kripto varlıkların terörizmin finansmanıyla mücadele kapsamında oluşturduğu risklerin anlaşılması, etkili önlemlerin alınabilmesi için büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda tez, kripto varlıkların terörizmin finansmanında hangi faktörlerden etkilenerek, hangi yöntemlerle kullanılabileceğinin ve ne derecede kullanıldığının ortaya konulması ile konu bağlamında ilgili Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FATF) tavsiyelerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Nitel araştırmaya dayanan tezde, doküman incelemesi yöntemiyle çeşitli birincil ve ikincil kaynaklardan veri toplanmış olup toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Tezin kapsamı, kripto varlıkların terörizmin finansmanında kullanılma potansiyeli, açık kaynaklara yansıyan birtakım kullanım örnekleri ve konuyla daha ilgili olduğu değerlendirilen FATF tavsiyelerinin bu bağlamda incelenmesidir. Teknik detayların ele alınması, terörizmin finansman faaliyetlerinin çoğunlukla gizlilik içinde yürütülmesi ve kripto varlıkların hukuki durumu ve düzenlemeleriyle ilgili küresel bir uyumun henüz sağlanmamış olması gibi konular sebebiyle tezin bazı sınırlılıkları da mevcuttur. Kripto varlıkların ortaya çıkışı ve gelişiminin incelendiği tezin birinci bölümünde; para kavramı ve tarihi, kripto varlıkların dayandığı blokzinciri teknolojisi, kripto varlıklara getirilen tanımlar, kripto varlıkların teknik altyapısı, kripto varlık ekosistemindeki aktörler ve kripto varlık türlerine yer verilmiştir. Kripto varlıkların terörizmin finansmanında kullanımının incelendiği tezin ikinci bölümünde; terör ve terörizm kavramları, terörizmin finansmanı ve aşamaları, kripto varlıkların terörizmin finansmanında kullanılmasını etkileyen faktörler, kripto varlıkların terörizmin finansmanında potansiyel kullanım yöntemleri ve kripto varlıkların terörizmin finansmanında kullanım örneklerine yer verilmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümünde; FATF'in tarihçesi, çalışma alanları, kripto varlıklar konusunda yayınladığı raporlar ile rehberlere yer verilmiş ve FATF tavsiyeleri kripto varlıklar bağlamında incelenmiştir. Tezin sonuç bölümde ise kripto varlıkların terörizmin finansmanında kullanılması potansiyeli ile genel eğilimlere ve FATF'in düzenleme çabalarına ilişkin birtakım değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emerging as a reflection of developments in financial technology, crypto assets have added a new dimension to the financing of terrorism and have become an increasing source of concern in the fight against the financing of terrorism. Understanding the risks posed by crypto assets within the scope of combating the financing of terrorism is of great importance in order to take effective measures. In this context, the thesis aims to reveal the factors affecting use of crypto assets in the financing of terrorism, the methods by which they can be used and to what extent they are used, and to examine the relevant Financial Action Task Force (FATF) Recommendations in the context of the subject. In the thesis based on qualitative research, data was collected from various primary and secondary sources by document review method and the collected data was analyzed by content analysis method. The scope of the thesis is to examine the potential of crypto assets to be used in financing terrorism, some usage examples reflected in open sources, and FATF Recommendations, which are considered to be more relevant to the subject, in this context. The thesis has some limitations due to issues such as the handling of technical details, the fact that terrorism financing activities are mostly carried out in secrecy, and the fact that global compliance regarding the legal status and regulations of crypto assets has not yet been achieved. In the first part of the thesis, which the emergence and development of crypto assets is examined; the concept and history of money, the blockchain technology on which crypto assets are based, the definitions of crypto assets, the technical infrastructure of crypto assets, the actors in the crypto asset ecosystem and the types of crypto assets are included. In the second part of the thesis, which examines the use of crypto assets in terrorism financing; concepts of terror and terrorism, the financing of terrorism and its stages, factors influencing the use of crypto assets in terrorism financing, potential methods of using crypto assets in terrorism financing, and examples of the use of crypto assets in terrorism financing are included. In the third and last part of the thesis; FATF's history, areas of work, reports and guides published on crypto assets are included, and FATF Recommendations are examined in the context of crypto assets. In the conclusion part of the thesis, some evaluations were made regarding the potential of crypto assets to be used in financing terrorism, general trends and FATF's regulatory efforts.