Wingate anaerobik güç ve kapasite testinin eliptik modifikasyonunda enerji tüketiminin analizi
The analyze of energy consumption of wingate anaerobic power and capacity test on modified elliptical trainer
  1. Tez No: 697546
  2. Yazar: ÖNCÜ ERİNÇ KUZUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı, eliptik cihaz üzerinde uygulanan Wingate anaerobik güç ve kapasite testinde (EWT) enerji sistemlerinin katkı paylarının hesaplanmasıydı. 20 erkek antrene üniversiteli sporcu (zirve güç: 15,5 watt∙kg−1, Ortalama Güç: 11,7 watt·kg−1) gönüllü olarak çalışmaya dahil olmuştur. Adaptasyon sürecinin ardından sporcular modifiye edilmiş eliptik cihaz üzerinde baştan sona yüklenmeli 30s Wingate testini uygulamışlardır. Laktik ve alaktik anaerobik enerji yollarının katılımı sırasıyla, egzersiz sonrası net kan laktatı üretiminden ve EWT sonrası tüketilen oksijenin hızlı komponenti ayırt edilerek hesaplanmıştır. Sonuçlara göre en düşük katılım oksidatif enerji yolundan, orta düzeyde katkı fosfolitik yoldan ve en yüksek katılım oranı ise glikolitik yoldan gerçekleşmiştir (sırasıyla, %13,02±1,95, %36,46±7,57 ve %50,51±7,13). Yüksek kas kütlesi aktivasyon düzeyine bağlı olarak düşük düzeyde aerobik katılım olduğu değerlendirilmiştir. Eliptik Wingate testinde enerji yollarının katılımları dikkate alındığında glikolitik enerji yolunun en baskın katılım payına sahip olduğu ve enerjinin %87 sinin anaerobik süreçlerden elde edildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to estimate the contributions of energy pathways during an elliptical Wingate test. 20 well trained male university athletes (peak power: 15.5 watt·kg−1, average power: 11.7 watt·kg−1) were voluntarily involved for this study. Following familiarisation sessions, athletes performed 30-s all-out Wingate applications on a modified elliptical trainer. Lactic and alactic anaerobic energy contributions were calculated by net lactate production and the fast component of the kinetics of post-exercise oxygen uptake, respectively. Aerobic metabolism was determined from oxygen uptake kinetics throughout a 30-s exercise. The results showed that the least contribution derived from oxidative pathway, moderate support from phospholytic pathway and the main contribution ratio involved from glycolytic ways (%13.02±1.95, %36.46±7.57 and %50.51±7.13, respectively). It seems that there was a less aerobic contribution due to high muscle mass involvement. When considering energy pathways' contributions during an elliptical Wingate test, it was found that the glycolytic pathway was the main source and 87% of total energy derived from anaerobic energy processes.