The development of Hegel's immanent approach: Ancient scepticism and the method of Phenomenology of Spirit
Hegel'in içkin yaklaşımının gelişimi: Antik şüphecilik ve Tinin Fenomenolojisi'nin yöntemi
  1. Tez No: 697684
  2. Yazar: BARIŞ ENGİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde antik şüpheciliği Hegel'in Tinin Fenomenolojisi kitabında başvurduğu yöntemin erken örneği olarak, Hegel'i ise şüpheciliğin hem en radikal biçimi hem de alıkonulup aşılmış hali olarak gösteren bir okuma sunulmaya çalışılıyor. Fenomenoloji ile antik şüpheciliğin kesişim noktası Sextus Empiricus'un metinlerinde sunulan Agrippa modları olarak belirleniyor: bu modlardaki prosedür ile Hegel'in Fenomenoloji'de başvurduğu prosedürün ortak noktası, dışsal bir gerekçelendirme kavrayışından vazgeçilmesidir. Tezde aynı zamanda, antik şüpheciliğin en nihayetinde bağlı kaldığı ve“yargının askıya alınması”sonucuna yol açan hakikat anlayışından da vazgeçen Fenomenoloji'nin antik şüphecilikten bir adım ileri gittiği gösterilmeye çalışılıyor. Bu adım Fenomenoloji'nin sahneleme prosedürüne başvurmasıyla ilişkilendiriliyor; salt kavramsal incelemeyle yetinmeyen Fenomenoloji farklı bilinç şekillerini kendilerini örneklendirmeye zorlar ve aksi takdirde gizli kalacak olan hakikatlerini açığa vurur.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to read ancient scepticism as a precedent of Hegel's method in the Phenomenology of Spirit, and Hegel as the fulfillment of scepticism, as both the most radical form and overcoming or sublation of it. The intersection between Hegel's Phenomenology and ancient scepticism is specifically located in the so-called Agrippan modes presented by Sextus Empiricus; what the thoroughly immanent procedure at work in these modes and Hegel's procedure, in the Phenomenology, of measuring the shapes of consciousness with themselves share is the move of giving up an external notion of justification, not adopting an outsider position, not importing any external criteria into what is to be evaluated. The thesis also tries to show that the Phenomenology goes a step further than ancient scepticism in also giving up a notion of truth to which ancient scepticism ultimately remains tied and which leads to its famous“suspension of judgement.”And this extra step is connected to the Phenomenology's recourse to the procedure of staging; not being content with purely conceptual elaboration, it forces different shapes of consciousness into staging themselves, exemplifying their claims and therefore exposes a dimension of them which would have stayed hidden otherwise: their truth.