Türkiye'de bürokrasi-siyaset çekişmesi: Devlet Planlama Teşkilatı örneği
The power of the bureaucracy to guide the politic in Turkey: Example of State Planing Organization
  1. Tez No: 697687
  2. Yazar: SABRİCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Devlet aygıtı, modern toplumların yönetiminde kesintisiz olarak varlığını sürdüren en temel siyasi yapılanmadır. Siyasal gücü edinerek devletin yönetimini elinde tutmak iktidarı tanımlarken bir yandan gücün bileşenlerinin iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Yöneten ile yönetilenler arasındaki ilişkinin ideolojik olarak nasıl kurulduğu sorusu bu açıdan anlam taşımaktadır. Bürokrasi ve bürokrat sınıf iktidarın bazen yansıması, bazen itici gücü bazen de onun karşısında fren mekanizması olarak konumlanmaktadır. Bu tezde bürokrasinin siyaseti yönlendirme gücü analiz edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bürokratlarının bu güç ilişkisi içerisindeki rolü Devlet Planlama Teşkilatı üzerinden incelenecektir. Devlet Planlama Teşkilatı bürokratlarının siyasal iktidar üzerinde kurduğu güç ilişkisi, kuruluş yılı olan 1960 yılından 1971 yılına kadar geçen süreçteki planlı kalkınma politikaları ve planlama örgütü üzerinden incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The state apparatus is the most fundamental political structure that continues to exist uninterruptedly in the management of modern societies. While holding the administration of the state by acquiring political power defines the power, the components of power should be analyzed well. The question of how the connection between the ruler and the ruled is ideologically defined is meaningful in this respect. The bureaucracy and the bureaucratic class are sometimes a reflection of power, sometimes its driving force and sometimes it is positioned as a brake mechanism against it. In this thesis, the power of bureaucracy to direct politics is analyzed. The role of the bureaucrats of the Republic of Turkey in this power relationship will be examined through the State Planning Organization. Furthermore the power relationship defined by the bureaucrats of the State Planning Organization over the political power will be tried to be examined through the planned development policies and the planning organization in the period from 1960-1971.