The international and the Indonesian nationalist movement
Uluslararası ve Endonezya milliyetçi hareketi
  1. Tez No: 697688
  2. Yazar: DİDEM GÜL KİZİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZANA AYŞE ÇITAK AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma,“uluslararası”nın Endonezya milliyetçiliğinin ortaya çıkışı ve gelişimi üzerindeki etkisini anlamaya yönelik bir girişimdir. Hem milliyetçilik çalışmalarının hem de Uluslararası İlişkiler disiplininin uluslararasını anlamakta yetersiz kaldığını savunan bu tez devlet-merkezli, yapısalcı ve Avrupa-merkezli uluslararası anlayışının ötesine geçerek düşünsel hareketleri incelemeye alıyor. Sömürge Endonezya'sı örneğinde uluslararasının milliyetçiliği nasıl etkilediği sorusunu araştıran bu tezin ana önermesi, Pan-İslamizm, Modernist İslam, Marksizm ve Pan-Asyacılık olmak üzere dört uluslararası düşünsel faktörün Endonezya'da milliyetçi hareketin gidişatını belirlediğidir. Buna ek olarak, bu çalışma, bahsedilen düşünsel faktörlerin sömürge Endonezya'sında etkili olmasının nedenlerinin, yirminci yüzyılın başında sömürgeciliğin etkisinin daha çok hissedilmesinde ve buna hem sömürge hem de yarı-sömürge dünyadan gelen sömürgecilik karşıtı tepkilerde yerleşmiş olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to understand the impact of“the international”on the emergence and development of Indonesian nationalism. It argues that both nationalism studies and IR discipline have remained insufficient in understanding the international. Going beyond the state-centric, structuralist and Euro-centric conception of the international, this thesis inquires into the ideational movements. In search for the question of how the international has influenced nationalism in the case of colonial Indonesia the main premise of this thesis is that four international ideational factors, namely Pan-Islamism, Modernist Islam, Marxism, and PanAsianism determined the course of Indonesian nationalism. It further argues that the reasons for these ideas to have become influential in colonial Indonesia are embedded within the intensified impact of the colonial structure at the turn of the twentieth century and anti-colonial reactions to it both from the colonial and semicolonial world including Indonesian society.