Multi-element soil analysis at Burgaz-Datça (Palaia Knidos): A study in settlement archaeology
Burgaz-Datça'da (Palaia Knidos) çoklu-element toprak analizi: Bir yerleşim arkeolojisi çalışması
  1. Tez No: 697744
  2. Yazar: MİNA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVANGELIA PISKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Yemek hazırlamak, pişirmek, çöp çıkarmak, alet yapmak gibi faaliyetler mekan tabanları üzerindekalıntılar bırakır; bu kalıntıların bir kısmı fiziksel olarak görülebilir, bazıları ise sedimanlarda birikir ve ancak detaylı analizle tespit edilebilir. Bu çalışmanın ana amacı, Datça-Burgaz arkeolojik kazılarında uzun yıllardır belgelenmiş olan mekansal organizasyonu yorumlayabilmek adına jeokimyasal ve analitik toprak analizlerini arkeolojik bulgularla birleştirmek ve yüksek çözünürlüklü verilere ulaşmaktır. Burgaz'da kazılar sırasında toplanan toprak örneklerindeki element birikimleri ICP-AES ve diğer analitik yöntemlerle analiz edilmiştir; sonuçlar mekanların insanlar tarafından kullanımı ve yerleşimdeki buluntu dağılımı göz önüne alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human activities such as food preparation, cooking, garbage disposal, tool production leave their traces on surfaces by producing residues; some are physically collectible, while some residues get deposited within the soil, only to be identified through chemical analysis. The main purpose of this study is to generate additional, high-resolution data by combining geochemical and analytical analyses with archaeological evidence in order to interpret spatial organization documented through many years of excavation at the site of Burgaz, Datça. Soil samples collected during excavations at Burgaz were subject to elemental analysis by using ICP-AES and other analytical methods; the results are interpreted with respect to human use of spaces and artefact distribution at the site.