Üniversite öğrencilerinin depresyon düzeylerinin benlik algısı ve yalnızlık düzeyine etkisi: Üsküdar Üniversitesi örnek uygulama
The effect of depression levels of university students on self perception and ailenity: Üsküdar University sample application
- Tez No: 697748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA BARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinde depresyon düzeylerinin benlik algıları ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan sosyo-demografik değişkenler ile bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sosyo-demografik değişkenler temelinde oluşturulan gruplar arasında bağımlı değişken düzeyleri bakımından farklılık olup olmadığı araştırılmış, depresyon düzeyleri, benlik algısı ve yalnızlık düzeyi değişkenlerinin birbirlerini yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul Üsküdar Üniversitesi'nde okuyan lisans ve yüksek lisans düzeyindeki 240 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların depresyon düzeylerini belirlemek amacıyla Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması Hisli (1989) tarafından yapılmış olan 'Beck Depresyon Envanteri' kullanılırken, benlik algısı düzeylerinin belirlenmesine yönelik Türkiye de geçerlik güvenirlik çalışması Çuhadaroğlu (1986) tarafından geliştirilen 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' ve son olarak katılımcıların yalnızlık düzeylerinin belirlenebilmesi içinde Türkiye'de geçerlik ve güvenirliği Demir (1989) tarafından yapılan 'Ucla Yalnızlık Envanteri' kullanılmıştır. Araştırmada, betimleyici ve karşılaştırmalı istatistiksel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Hazırlanan anket SPSS 22.0 for Windows paket programında güvenirlik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmada kullanılan anket verilerinin güvenilirliğini ölçmede Cronbach's Alpha yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; depresyon düzeyi ile benlik algısı arasında olumsuz, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgu üniversite öğrencilerinde depresyon düzeyleri arttıkça benlik algısının azaldığı anlamına gelmektedir. Aynı şekilde depresyon düzeyi ile yalnızlık düzeyi arasında olumlu, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgu üniversite öğrencilerinde depresyon düzeyleri arttıkça yalnızlık düzeylerinin de arttığı anlamına gelmektedir ve son olarak benlik algısı ile yalnızlık düzeyi arasında olumsuz, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgu üniversite öğrencilerinde benlik algıları arttıkça yalnızlık düzeylerinin azaldığı anlamına gelmektedir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It is the examination of the relationship between self-perception and loneliness levels of depression levels in university students. Relationships between socio-demographic variables and dependent variables, which are addressed for this purpose, were examined. It was investigated whether there were differences in the dependent variable levels among the groups formed on the basis of socio-demographic variables, and whether the variables of depression, self-perception and loneliness predicted each other. The research was carried out by relational screening method. The sample of the research consists of 240 students studying at Istanbul Üsküdar University at undergraduate and graduate levels. Participants in Turkey in order to determine their level of depression reliability and validity Hisli (1989) made by the“Beck Depression Inventory”is being used, self-perception in Turkey validity and reliability study to determine the level Çuhadaroğlu (1986) developed by 'Rosenberg Self-Esteem Scale' and the last as the participants to determine their level of loneliness in Turkey validity and reliability of Iron (1989) made by the 'Inventory UCLA loneliness' is used. Descriptive and comparative statistical analysis methods were used in the research. The prepared questionnaire was subjected to reliability analysis in SPSS 22.0 for Windows package program. Cronbach's Alpha method was used to measure the reliability of the survey data used in the research. According to the research findings; A negative, moderate and significant relationship was found between depression level and self-perception. The finding means that as university students' depression levels increase, their self-perception decreases. Similarly, a positive, moderate and significant relationship was found between depression and loneliness. The finding means that as the levels of depression increase in university students, their loneliness levels increase, and finally, a negative, moderate and significant relationship was found between self-perception and loneliness. The finding means that as the self-perception of university students increases, their level of loneliness decreases. The findings are discussed within the framework of the related literature.