Energy management in micro grid-based hybrid system using machine learning
- Tez No: 697793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Akıllı şebekeler, güç üretimi ve güç yönetiminde daha iyi güvenilirlik sağlamak için birbirine bağlı birden fazla güç kaynağı ve cihazdan oluşan elektrik şebekeleridir, akıllı şebekenin modern gelişmeleri, güç kaynaklarının ve akıllı şebekeye bağlı yüklerin kontrolünü iyileştirmeyi amaçlamaktadır. özel bir yazılım/donanım geliştirerek veya akıllı şebeke ve merkezi kontrol bölümleri içindeki iletişimi geliştirerek şebeke Bu bildiride, akıllı şebeke sisteminin (iletişim ve kontrol) her iki tarafını da iyileştirmeyi hedefliyoruz, bir şebekede yenilenebilir enerji ve fosil yakıt kaynakları için bulanık mantık tabanlı bir kontrolör ve şebekenin durumunu denetleyen nesnelerin interneti tabanlı bir izleme sistemi öneriyoruz. akıllı şebeke, şebekede meydana gelen arızalar ve bulanık denetleyicinin bu arızaların üstesinden nasıl geldiği, bunların tümü akıllı şebekeye ekstra bir destek katmanı sağlar.
Özet (Çeviri)
Smart grids are electric grids that are composed of multiple power sources and devices connected to each other to provide better reliability in power generation and power management, modern developments of the smart grid aim at either improving the control of power sources and loads connected to the smart grid by developing a specialized software/hardware, or by improving the communication within the parts of the smart grid and the central control. In this paper we aim at improving both sides of the smart grid system (communication and control), we propose a fuzzy logic based controller for renewable energy and fossil fuel sources in a grid and internet of things based monitoring system which oversees the state of the smart grid, faults that occur in the grid, and how the fuzzy controller overcomes those faults, all in which provide an extra layer of support to the smart grid.