Kliniğimize başvuran üveit hastalarının klinik özellikleri
The clinical characteristics of the uveitis patients applying to our clinic
- Tez No: 697810
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TÜRK, PROF. DR. NURETTİN AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kliniğimizde tedavi ve takip edilen üveit hastalarına ait demografik ve klinik özellikleri sunmak. Gereç ve yöntem: 1997-2020 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Üvea-Behçet Biriminde takibe alınan tüm üveit hastalarının hastane arşiv dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Bu kapsamda dosya kayıtlarında çalışma kıstaslarını karşılama açısından eksiklik bulunmayan toplam 450 üveit hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik muayene bulguları, etiyolojik araştırma neticeleri, uygulanan tedavi usulleri ve nihai durumları dosya taramaları esnasında araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen üveit hastalarının %56,2'si (n=253) kadın, %43,8'si (n=197) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 35,85±16,79 (3 – 91) idi. Hastalardaki en sık görülen başvuru şikayetini %84,9 (n=382) oranla görmede azalma oluşturmuştu. Etyolojik olarak en sık tespit edilen üveit türünü ise %23,5 (n=106) oranla idiyopatik üveit teşkil etmişti. Anatomik olarak en sık tutulum yeri %57,3 (n=258) oranla anterior kesimdi. Takip esnasında hastalara en sık uygulanan tedavi şekli %78,4 (n=353) ile topikal steroid tedavisiydi. Hastaların %13,8'inde (n=62) üveit komplikasyonu olarak glokom gelişmişti. Hastaların nihai durumlarına bakıldığında ise %63'ünün (n=284) şifa gördüğü, %34,9'unda (n=157) tedavi ile kontrol altında takip edildiği ve %2 (n=9) hastada ise tedavilere cevap alınamadığı görüldü. Sonuç: Üveit, görme kayıplarının en önemli sebeplerinden biridir. Hastalığın görülme sıklığı, türü, etkilenen kesimin demografik ve klinik özellikleri bölgeler arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu açıdan farklı merkezlerin, kendi rutin pratiklerinde takip ettikleri üveit hastalarına ait verileri araştırması klinik açıdan faydalı olacaktır. Bu çalışma ile kendi bölgemize ait üveit hastalarının demografik ve klinik özellikleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To present the demographic and clinical characteristics of uveitis patients treated and followed in our clinic. Material method: The hospital archive files of all uveitis patients who were followed up in the Uvea-Behçet Unit of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between 1997-2020 were retrospectively analyzed. In this context, a total of 450 uveitis patients whose file records did not lack in terms of meeting the study criteria were included in the study. Demographic characteristics of the patients, clinical examination findings, etiological research results, treatment modalities and final status were investigated during the file scans. Results: Of the uveitis patients included in the study, 56.2% (n=253) were female and 43.8% (n=197) were male. The mean age of the patients was 35.85±16.79 (3 – 91). The most common complaint of the patients was decreased vision with a rate of 84.9% (n=382). Idiopathic uveitis was the most common type of uveitis with a rate of 23.5% (n=106). Anatomically, the most common site of involvement was the anterior section with a rate of 57,3% (n=258). During the follow-up, the most frequently applied treatment was topical steroid treatment with 78.4% (n=353). Glaucoma developed as a complication of uveitis in 13.8% (n=62) of the patients. When the final status of the patients was examined, it was seen that 63% (n=284) were cured, 34.9% (n=157) were followed under control with treatment, and 2% (n=9) patients did not respond to the treatments. Conclusion: Uveitis is one of the most important causes of vision loss. The incidence, type, demographic and clinical characteristics of the affected population may differ between regions. In this respect, it would be clinically beneficial for different centers to investigate the data of uveitis patients followed in their routine practices. In this study, demographic and clinical characteristics of uveitis patients belonging to our region were revealed.