Kurumsal yapı ve ekonomik kırılganlıkların uluslararası rekabet üzerindeki etkisi
- Tez No: 679713
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DEĞİRMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ekonomilerin büyüme ve kalkınma çabaları içerisinde uluslararası rekabet gücü temel belirleyici unsur olarak görülmektedir. Uluslararası rekabet gücünü belirleyen ve artıran faktörlerin araştırılması bu anlamda önem arz etmektedir. Fakat, söz konusu araştırmalar yapılırken dünya kapitalizminin 1980 sonrası yaşadığı büyük değişimlerin analizlere dahil edilmesi gerekmektedir. Zira, dünya kapitalizm tarihinde 1980'li yıllar önemli bir eşiği oluşturmaktadır. Her alanda kendini gösteren değişim dinamiklerine öncülük eden finansal küreselleşme ve liberalizasyon akımı, orta gelirli-gelişmekte olan ekonomilerde daha dikkate değer sonuçlar doğurmuştur. Salt iletişim teknolojilerindeki elde edilen gelişimlere bağlı olmayan ve aynı zamanda uluslararası sermaye hareketlerinde gözlemlenen büyük artışlarla kendini gösteren finansal küreselleşme, orta gelirli-gelişmekte olan ülkelerde yapısal ekonomik kırılganlıklara kapıları aralamıştır. Sermaye hareketliliğinin önündeki yasal ve fiili engellerin kaldırılması ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler orta gelirli- gelişmekte olan ekonomilerde yarattığı önemli sonuçlardan biri de dış ticaret ve rekabet gücü alanında olmuştur. Bu çerçevede, bu çalışma, 1980 ve sonrası yıllarda sözü edilen paradigma değişikliğinden olumsuz anlamda etkilenen gelişmekte olan ülke ekonomilerinin yeni düzenin gerektirdiği hedef alanı ile (rekabet gücünü artırmak) uğraş alanına (ekonomik kırılganlıklarıyla mücadele) yoğunlaşarak, bu alanlara kurumsal iktisat paradigması bağlamında yeni çözüm önerileri sunmayı amaçlamıştır. Çalışmada, analizi yapılan süreçlerin akabinde gelişmekte olan ekonomilerde ortaya çıkan ve kronik hale gelen ekonomik kırılganlıkların özellikle döviz kuru ve enflasyonist etki kanallarıyla dış ticareti ve rekabet gücünü olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Daha sonra, rekabet gücünü olumsuz etkilediği tespitinde analizi yapılan ekonomik kırılganlıklar, kurumsal iktisat bağlamında irdelenmiştir. Ekonomik kırılganlıkların orta gelirli-gelişmekte olan ülkelerin uluslararası rekabet gücü üzerindeki olumsuz etkisinin şiddeti, kurumsal iktisat ekseninde ele alınacak yeni bir etki mekanizması ile azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
International competitiveness is the main determining factor in the growth and development efforts of economies. In this sense, it is important to investigate the factors that determine and increase international competitiveness. However, the major changes experienced by world capitalism after the 1980s should be included in the analysis while conducting these investigations. Because the 1980s constitute an important threshold in the history of world capitalism. The financial globalization and liberalization movement, which has led to the dynamics of change that manifests itself in every field, has produced more remarkable results in middle-income and developing economies. Financial globalization, which is not only dependent on the developments in communication technologies but also manifests itself with large increases observed in international capital movements, has caused structural economic fragility in middle-income-developing countries. One of the important results of the removal of legal and actual obstacles to capital mobility and the developments in financial markets has been in the field of foreign trade and competitiveness. In this context, this study deals with the economies of developing countries that were adversely affected by the mentioned paradigm change in 1980 and after. In the new order, target area is to increase competitiveness and struggle area is to fight against economic fragilities. This study aimed to offer new solutions to target-struggle fields in the context of institutional economics paradigm. In this study, it was determined that the economic fragilities that emerged and became chronic in developing economies adversely affected foreign trade and competitiveness, especially through exchange rate and inflationary effect channels. Then, the economic fragilities analyzed in the determination of adversely affecting competitiveness were examined in the context of institutional economics. It was concluded that the severity of the negative impact of economic fragilities on the international competitiveness of middle-income-developing countries has decreased with a new effect mechanism that will be discussed in the axis of institutional economics.