İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin akademik özgüvenleri ile matematik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between academic self-confidence and success of primary school 4th grade students
- Tez No: 849023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin akademik özgüvenleri ile matematik başarıları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma ilişkisel araştırma modeli ile oluşturulmuştur. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Konya ili Çumra ilçe merkezinde bulunan ilkokul 4. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bu evren içerisinden küme örnekleme ile belirlenen 532 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kalkan, Bakioğlu ve Toprak (2020) tarafından öğrenciler için geliştirilen; akademik öz yeterlilik inancı, sosyal yeterlilik, akademik itibar, akademik motivasyon ve sosyal doyuma ilişkin olmak üzere 5 alt faktör ve 25 maddeden oluşan akademik özgüven ölçeği, Balcı, (2019) tarafından ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarını belirlemeye yönelik olarak hazırlanan ve 22 çoktan seçmeli maddeden oluşan matematik başarı testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin akademik özgüven ve matematik başarılarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin matematik başarıları cinsiyet, destek eğitimi alma ve kendisine ait odası olması değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmazken; okul öncesi eğitimi alma, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. 4. sınıf öğrencilerinin akademik özgüvenlerinin matematik başarıları üzerinde bir etkisinin bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla yapılan doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre öğrencilerin akademik özgüven seviyelerinin matematik başarılarını pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the academic self-confidence of 4th grade primary school students and their mathematics achievement was investigated. The study was designed with relational research model. The population of the study consists of students studying in the 4th grade of primary school in Çumra district centre of Konya province in the 2022-2023 academic year. Among this universe, 532 students determined by cluster sampling constitute the sample of the study. As a data collection tool in the study, the academic self-confidence scale developed by Kalkan, Bakioğlu, and Toprak (2020) for students, consisting of 5 sub-factors and 25 items including academic self-efficacy belief, social competence, academic reputation, academic motivation and social satisfaction, and the mathematics achievement test prepared by Balcı (2019) to determine the mathematics achievement of primary school 4th grade students and consisting of 22 multiple-choice items were used. According to the results of the study, it was determined that the academic self-confidence and mathematics achievement of 4th grade primary school students were at a medium level. While the mathematics achievement of the students did not differ significantly according to the variables of gender, receiving support education and having a room of their own, it was determined that it differed significantly according to the variables of receiving pre-school education, mother's education level, father's education level and number of siblings. According to the results of the linear regression analysis conducted to determine whether 4th grade students' academic self-confidence has an effect on their mathematics achievement, it was concluded that students' academic self-confidence levels positively and significantly affected their mathematics achievement.