Iraklı öğrencilerin yazdıkları tezlerde bağlaşıklığın incelenmesi
A study of selected Iraqi theses in terms of cohesion
  1. Tez No: 697941
  2. Yazar: IMAN ABDULKHALEQ MİNDEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mevcut çalışma, Iraklı yüksek lisans öğrencileri tarafından yazılan tezlerde, yani yüksek lisans araştırmalarında kullanılan bağdaşıklık araçları kullanımını anlatmakta ve çalışmanın amacı, katılımcılar tarafından kullanılan kohezif aygıtları ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmaya doksan Iraklı yüksek lisans öğrencisi katılmıştır ve bunlar İngilizce dilinde yüksek lisans yapan orijinal öğrencilerdir, ancak farklı dallarda bu dallar Dilbilim, edebiyat ve öğretim yöntemleridir. Katılımcılar tarafından doksan tez yazıldı ve katılımcılar üç gruba ayrıldı; her grup otuz katılımcı içerir. İlk grup İngilizce dil katılımcıları içindir. İkinci grup İngiliz edebiyatı katılımcıları ve üçüncü grup İngilizce öğretim yöntemleri katılımcıları için olup, en tutarlı tezleri bulmak için üç grup arasında karşılaştırma yapılmış ve araştırmacı aşağıdaki sonuçları elde etmiştir: üç gruptaki bağdaşık düzeneklerin çoğu dengeliydi, yani daha net bir şekilde açıklığa kavuşturmak için aynı düzeyde referanslar, elipsler, ikame ve bağlaçlar kullanıldı. İngiliz dilinin Iraklı yüksek lisans öğrencileri, birleşik aygıtları kullanımlarına ilişkin aşağıdaki analizi elde ettiler: en yüksek yüzde referansları, ardından ikameler, ardından son bağlaçlarda elipsler. İngiliz edebiyatının Iraklı yüksek lisans öğrencileri, birleşik aygıtların kullanımlarına ilişkin aşağıdaki analizi elde ettiler: en yüksek yüzde referansları, ardından ikameler, ardından bu bağlaçlardan sonra elipsler ve İngilizce Öğretimi yöntemlerinin Iraklı yüksek lisans öğrencileri, uyum aygıtlarının kullanımlarına ilişkin aşağıdaki analizi elde ettiler. : ikamelerin ardından en yüksek referans yüzdesi, bu bağlaçlardan sonra elips olur. Bu nedenle araştırmacı, Iraklı yüksek lisans öğrencileri tarafından en sık kullanılan araçların referanslar ve ardından bağlaçların kullanımı olduğu ve en az kullandıkları araçların ise ikameler ve elipsler olduğu sonucuna varmıştır. Iraklı yüksek lisans öğrencileri bazen bazı bağdaşıklık araçlarını yanlış kullanırlar, aracın en yanlış kullanımı“ve”bağlaç aracının yanı sıra“ve”referansıdır, onu tekrarlama açısından yanlış kullanırlar veya yerinde yanlış kullanırlar, çoğu durumda tezlerin arasında tüm bağdaşıklık aygıtlarını kullanma açısından iyi bir bağdaşıklık vardı, ancak yüksek lisans öğrencilerinin diğer benzer aygıtları kullanmaya odaklandıkları hiçbir zaman kullanmadıkları bağdaşıklık aygıtları da var. Bu sonuçlar, genel olarak eğitimin yanı sıra yazma pratiği ve gelişimi hakkında öneriler sunmak için çıkarıldı. Değerlendirme ve öz değerlendirme de önemlidir.
Özet (Çeviri)
The current study describes the use of cohesive devices in theses written by Iraqi master students, meaning master researches, and the purpose of the study is to find out cohesive devices that used by the participants. Ninety Iraqi master students participate in this study and they are original students studying a master's degree in the English language, but in different branches, these branches are Linguist, literature, and teaching methods. Ninety theses were written by the participants and the participants were divided into three groups; each group contains thirty participants. The first group is for English language participants. The second group is for the participants of English literature and the third group is for the participants of English teaching methods, the comparison was made between the three groups to find out the most coherent theses so the researcher obtained the following results: The students' use of the cohesive devices in the three groups were balanced, meaning that they were used references, ellipses, substitution, and conjunctions at the same level to clarify more clearly. The Iraqi master students of the English language obtained the following analysis of their use of the cohesive devices: the highest perrcentage references followed by substitutions then ellipses at last conjunctions . The Iraqi master students of English literature obtained the following analysis of their use of cohesive devices:the highest percentage references followed by substitutions then ellipses after that conjunctions , and The Iraqi master students of English Teaching methods obtained the following analysis of their use of cohesion devices:the highest percentage references follwed by substitutions then ellipses after that conjunctions .Therefore, the researcher concluded that the most commonly used tools by Iraqi master students are references followed by the use of conjunctions and the least tools they used are substitutions as well as ellipses. Iraqi Students of master sometimes misuse some tools of cohesion, the most misuse of the tool is a reference“the”in addition to misuse conjunction tool "and'', they misuse it in terms of repetition or misuse it in its location, in most of the theses there was good cohesion in terms of using all devices of cohesive, but there are devices of cohesive that were never used by students of master with their focus on using other similar devices. These conclusions were drawn to provide suggestions on the practice and development of writing as well as education in general. Assessment and self-review are also essential.