Yabancı dil konuşma becerisi geliştirmede sanal gerçeklik kullanımının konuşma performansı, kaygı, motivasyon ve tutum üzerine etkisi
The impact of virtual reality use in developing foreign language speaking skills on speaking performance, anxiety, motivation and attitude
  1. Tez No: 922384
  2. Yazar: ESİN SAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı, sanal gerçeklik tabanlı İngilizce öğretim platformlarının üniversite öğrencilerinin İngilizce konuşma performansı, İngilizce konuşma kaygısı ve İngilizce öğrenme motivasyonu ile tutumları üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada 31 gönüllü üniversite öğrencisinden oluşan tek gruplu deneysel desen işe koşulmuştur. Ayrıca öğrenci deneyimleri çerçevesinde SG platformlarının konuşma becerisine katkıları ise keşfedici durum çalışması ile ortaya çıkarılmıştır. İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek için kullanılan senaryolar, CEFR A1-A2 düzeyindeki yeterliliklere uygun olarak belirlenmiştir. Çalışmada konuşma performansı; etkileşim, dilbilgisi, kelime bilgisi, telaffuz, akıcılık ve tutarlılık alt becerileri çerçevesinde araştırmacı tarafından adapte edilen Konuşma Performansı Değerlendirme Rubriği ile değerlendirilmiştir. İngilizce konuşma kaygısının belirlenmesinde İngilizce Konuşma Kaygısı Anketi, İngilizce öğrenme motivasyonu ve tutumunun belirlenmesinde ise Motivasyon ve Tutum Anketi kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin gerçek ortamda yaşadıkları kaygıyı gözlemlemek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen Gerçek Ortam Kaygı Analiz Formu (GOKAF) gerçek yaşam ortamlarında uygulanmıştır. Uygulamalar sonrasında, sanal gerçeklik platformlarında deneyimlenen bulunuşluk hissi, Bulunuşluk Hissi Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile performans, kaygı ve motivasyon temelinde elde edilen bulgular sanal gerçeklik deneyimleri çerçevesinde açıklanmıştır. Sonuç olarak, sanal gerçeklik platformlarının sağladıkları gerçeklik, bağlam, etkileşim gibi özellikleriyle öğrencilerin konuşma kaygısını azaltmada, İngilizce öğrenme motivasyonu ve tutumunu geliştirmede ve konuşma performansını artırmada etkili bir araç olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, sanal gerçeklik ortamlarında deneyimlenen bulunuşluk hissinin konuşma kaygısını azaltmada rol oynadığı belirlenmiştir. Çalışmanın, sanal gerçeklik deneyimi ile İngilizce öğretim süreçlerinin öğrenen, beceri ve platform özellikleri dikkate alınarak planlanması ve etkili öğrenme çıktılarının elde edilmesi temelinde katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of virtual reality-based English teaching platforms on university students' English speaking performance, English speaking anxiety, and their motivation and attitudes towards learning English. The study employs a single-group experimental design involving 31 volunteer tertiary level students. In addition, the impact of virtual reality platforms on speaking skills are explored through an exploratory case study based on student experiences. The scenarios used to enhance speaking skills were tailored to align with the CEFR A1-A2 proficiency levels. The assessment of speaking performance was conducted through Speaking Performance Evaluation Rubric adapted by the researcher, which encompasses sub-skills such as Interaction, Grammar, Vocabulary, Pronunciation, Fluency and Coherence. The English Speaking Anxiety Questionnaire was utilized to determine English speaking anxiety, while the Motivation and Attitude Questionnaire was employed to assess motivation and attitude towards learning English. In addition, to observe the anxiety experienced by students in real-life settings, the Real-World Speaking Anxiety Analysis Form (ReSAnA), developed by the researcher, was implemented in real-life environments. Following the applications, the sense of presence experienced in the virtual reality platforms was evaluated using the Presence Scale. Semi-structured interviews with the students elucidated the findings related to speaking performance, speaking anxiety, motivation and attitude within the context of virtual reality experiences. The results indicate that the characteristics of virtual reality platforms such as reality, context, and interaction, serve as effective tools in reducing students' speaking anxiety, enhancing their motivation and attitudes towards learning English, and improving their speaking performance. Furthermore, the sense of presence experienced in virtual reality environments plays a significant role in alleviating speaking anxiety. The study is expected to make significant contributions to the planning of English teaching processes that incorporate virtual reality experiences, taking into account learner characteristics, skills, and platform features to achieve effective learning outcomes.