Rekreatif amaçlı sedanter bireylere uygulanan istasyon çalışmalarına uyarlanmış MMA antrenmanlarının bazı motorik ve morfolojik özelliklere etkisi
The effect of MMA trainings adapted to circuit studies applied to sedentary individuals for recreational purposes on some motoric and morphological characteristics
- Tez No: 697964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GAZANFER GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma, daha önce lisanslı olarak spor yapmamış, 35-40 yaş aralığındaki sedanter erkek bireylere, 8 haftalık MMA' a uyarlanmış istasyon çalışmalarının bazı motorik ve morfolojik açıdan etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Araştırmaya Kocaeli'nde ikamet eden, 35-40 yaş aralığında 5 erkek sedanter birey katılmıştır. Bireylere araştırmanın içeriği detaylıca anlatılıp bireylerden onam formları alınmıştır. Araştırma için bireylere, Durarak uzun atlama, durarak üç adım uzun atlama, dikey sıçrama, mekik testi, 20 m. Sprint ve kol çevresi, bacak çevresi, kalf çevresi, göğüs çevresi, omuz çevresi, kalça çevresi, bel çevresi, deri kıvrım kalınlıkları (Subscapular, Biceps, Göğüs, Mid Axillar, Suprailiac, Abdomen, Uyluk) ölçümleri uygulanmıştır. Ardından 8 hafta süresince haftada 3 gün 2'şer saatlik antrenmanlar uygulanmıştır. Antrenmanın ilk 40 dk'lık kısmı ısınma koşusu ve bazı hareket dirillerinden oluşmuş, geri kalan kısmında istasyon çalışmaları yapılmış ve son 15 dk'lık kısımda germe egzersizleri yapılmıştır (Antrenmanlar pandemi önlemleri dikkate alınarak uygulanmıştır). 8 haftanın sonunda ilk başta yapılan test ve ölçümler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of some motoric and morphological properties of circuit training adapted to 8-week MMA on sedentary male individuals between the ages of 35-40, who have not exercised under license before. Method: 5 male sedentary individuals between the ages of 35-40 and living in Kocaeli participated in the research. The content of the research was explained to the individuals in detail and consent forms were obtained from the individuals. Individuals for research: Standing long jump, standing three-step long jump, vertical jump, curl-up test, 20 m. sprint and arm circumference, leg circumference, calf circumference, chest circumference, shoulder circumference, waist circumference, hip circumference, skin fold thickness (Subscapular, Biceps, Chest, Mid Axillar, Suprailiac, Abdomen, Thigh) measurements were performed. Then, 2-hour training sessions were applied 3 days a week for 8 weeks. The first 40 minutes of the training consisted of warm-up running and some movement revives, the rest of the circuit training was done and stretching exercises were performed in the last 15 minutes (Trainings were implemented taking pandemic precautions into consideration). At the end of the 8 weeks, the initial tests and measurements were repeated.