Response bias in personality tests: The effect of reading job descriptions
Kişilik testlerin tepki yanlılığı: İş tanımı okumanın etkisi
  1. Tez No: 697967
  2. Yazar: ELİF HAZAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA TOKER GÜLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanlar neredeyse her 4 yılda bir işlerini değiştiriyor. Çoğu kişi internette iş tanımı olan bir iş ilanını kolayca bulabilir. Ayrıca şirketlerin çoğu işe alım süreçlerinde kişilik testi kullanıyor ve adaylar genellikle başvurdukları rolü daha iyi anlamak için görüşmeye gelmeden önce iş tanımlarını okuyorlar. Ancak, astarlama/hazırlama etkisi (priming effect) literatürde de genişçe yer almış bir gerçektir. Bu nedenle işe alım kişilik testlerinden önce iş ilanlarında yer verilen iş tanımlarının okunması adayların cevaplarını etkileyebilir. Mevcut çalışma, kişilik testi tamamlamadan önce iş tanımlarını okumanın kişilik testlerinde yanıt yanlılığı (response bias) üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, 291 üniversite öğrencisi olan katılımcılar, Beş Büyük Faktör Kişilik Testi ve IPIP'den bazı faktörler olmak üzere iki kişilik testi almıştır. Bu testler arasında bir uzamsal yetenek testini tamamlamışlardır. İlk testten sonra katılımcılar üç gruba ayrılmıştır. Birinci deneysel grup ağırlıklı olarak kişilik sıfatlarıyla oluşturulmuş bir iş tanımını; ikinci deneysel grup ağırlıklı olarak davranışsal göstergeler ile oluşturulmuş bir iş tanımını; kontrol grubu ise bir iş başvurusunda bulunuyormuş gibi düşünmelerini belirten bir yönergeyi okumuştur. İş tanımları/yönergeleri okuduktan sonra tüm gruplar Zaman 1'de doldurmuş oldukları kişilik testlerini yeniden doldurmuşlardır. Çalışmanın sonuçları, Beş Büyük Faktör Kişilik Testini yanıtlamadan önce iş tanımı okumanın tepki yanlılığına yol açmadığını ortaya koymuştur; ancak, IPIP'deki iki faktör için, kişilik envanterini doldurmadan önce iş tanımını okumak, kontrol grubuna kıyasla, deneysel gruplarda daha fazla yanıt yanlılığına neden olmuştur. İki testteki tüm faktörler için, zaman faktörünün ana etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yani, katılımcılar bir iş için başvurduklarını hayal ettiklerinde kişilik testlerindeki yanıtlarını çarpıtmaktadırlar. Sonuçlar, yanıt yanlılığı literatürü ile tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
People are changing their jobs almost every 4 years. Everybody can find a job posting on the Internet. Furthermore, companies are using personality test for hiring processes and the candidates are generally reading the job descriptions before coming to the testing session. However, the priming effect is a known fact; therefore, reading job descriptions before the test might affect people's responses. The current study aimed to examine the effect of reading job descriptions on response bias in personality tests. 291 university student participants received two personality tests which were the Big Five Inventory (BFI), some factors from the International Personality Item Pool; and a spatial ability test. After the first test, participants were assigned to three groups. One experimental group read a job description with job-related personality adjectives; another experimental group read a job description with job-related behavioral indicators, and the control group read an instruction stating that they should fill out the tests as if they are applying for a job. After reading the materials all participants again took the two personality tests. The results revealed reading job descriptions has no effect on the response distortion on the BFI scores; however, for two of the IPIP factors, reading the job descriptions resulted in more response distortion as compared to the control group. For all factors from the two tests, the main effect of time was significant meaning that participants distorted their responses when they imagined applying for a job. The results were in line with the response bias literature.