Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinin yaşam kalitesinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Research of the quality of life of parents of children with autism spectrum disorder in terms of different sets of variables
  1. Tez No: 697972
  2. Yazar: ÜMRAN EYİGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, özel eğitim kurumuna devam eden 3-18 yaş arasındaki otizm spektrum bozukluğu tanısı olan bireylerin ebeveynlerinin yaşam kalitelerinin çeşitli değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeline uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Bu çalışmanın evrenini, 2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli, Avrupa Yakasında Gaziosmanpaşa, Fatih ve Bayrampaşa'daki özel eğitim kurumuna devam eden 3-18 yaş arasındaki otizm spektrum bozukluğu tanısı olan bireylerin anne babaları ve çalışmanın örneklemini ise bu evrenden elverişli örnekleme yöntemiyle seçilen 287 anne-baba ve çocuğa diğer bakım veren kişilerden oluşturmaktadır. Ebeveynlerin yaşam kalitesini ölçmek için“Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi-Ebeveyn Sürümü Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, sosyo-demografik değişkenlerin sayı ve yüzde dağılımlarını belirlemek için frekans analizi, nicel sürekli değişkenlerin betimleyici istatikleri, gruplar arası karşılaştırılmalarda normal dağılım varsayımlarının karşılandığı durumda parametrik, karşılanmadığı durumda ise non parametrik testler yapılmıştır. Grup puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis analizleri yapılmıştır. Ayrıca gruplar arasında farklılıkların gözlendiği durumda hangi grubun puan ortalamasının diğerinden düşük ya da yüksek olduğunu belirlemek amacıyla Duncanposthoc çoklu karşılaştırma testi ve Tamhane T3 posthoc çoklu aralık testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate whether the quality of life of parents of individuals diagnosed with autism spectrum disorder between the ages of 3 and 18 who attend a private educational institution differs in terms of various variables. The research has been conducted in accordance with the descriptive survey model of quantitative research methods. The population of this study consists of parents of individuals diagnosed with autism spectrum disorder between the ages of 3 and 18 attending private educational institutions in Gaziosmanpaşa, Fatih and Bayrampaşa in the European side of İstanbul in the academic year of 2020. The sample of the study constitutes of 287 parents and caregivers who were chosen according to convenient sampling method from this scope. The“autism quality of life questionnaire - parental version scale”was used to evaluate parents ' quality of life. The data in the analysis of socio-demographic variables to determine the number and percent distribution, frequency analysis, quantitative descriptive statistics of continuous variables between the groups in the data are met in cases where the assumptions of normal distribution, parametric, if that is the case are not met, non-parametric tests were conducted. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Kruskal Wallis analyses were performed to compare the group scores. In addition, in order to determine which group's average score was lower or higher than the other in the case where differences were observed between the groups, the Duncanposthoc multiple comparison test and the T3 posthoc full-range multiple-decembers test were used.