Özel eğitim öğretmenlerinin otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerinin toplumsal uyum ve kabulüne yönelik görüş ve önerileri
Opinions and recommendations of special education teachers on social cohesion and acceptance of students with autism spectrum disorder
- Tez No: 697973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan özel eğitim öğretmenlerinin eğitim verdikleri otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan öğrencilerinin toplumsal uyum ve kabulüne yönelik görüş ve önerilerini belirlemektir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden betimleyici görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın amacı dahilinde katılımcılar, amaçlı örneklem yönteminden ölçüt örnekleme tekniğiyle belirlenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, rehabilitasyon merkezlerinde çalışan 20 özel eğitim öğretmeninden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Çalışmada katılımcılar özel eğitim bölümünü ilgi duydukları için tercih etmiştir. OSB için erken müdahalenin önemli olduğunu, OSB tanılı bireylerin toplum tarafından dışlandığını, ailelerinin kaygı duyduğunu ve topluma kabulde zorluk çektiklerini, okullarında dışlandıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin görüşüne göre OSB tanılı çocuğa sahip ebeveynlerin çocuklarının topluma dahil olması için kabul çalışmalarının yapılması, OSB tanılı bireylerin toplumsal yaşama katılmaları için iyi eğitim olanağı sunulması önerisinde bulunmuşlardır. Özel eğitim öğretmenlerine göre OSB tanılı bireylerin toplumsal kabulü sağlandığında kendilerini gerçekleştirebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the opinions and recommendations of special education teachers working in special education and rehabilitation centers on social cohesion and acceptance of students with autism spectrum disorder (ASD). In this study, descriptive interview technique was used as one of the qualitative research designs. In line with the purpose of the present study, the participants were determined by the criterion sampling technique as a purposive sampling methodology. The participants of the study consisted of 20 special education teachers working in rehabilitation centers. Descriptive analysis was used for the analysis of the data. In the study, the participants stated that they preferred the special education department because they were interested in the field of special education. They also stated that early response is important for ASD. They stated that individuals with autism were excluded from society, that their families were concerned, that they had difficulty in being accepted in a society, and that they were excluded in inclusive schools. The teachers recommend that children with ASD should be included in society through inclusion campaigns and good education opportunities should be provided for individuals with autism to be included in social life. The teachers also stated that the acceptance of individuals with ASD by society would allow them to realize self-actualization.