Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin bilgisayarsız kodlama etkinliklerine ilişkin görüşleri ve yeterlikleri
Computer technologies teachers' views and competencies of unplugged coding activities
  1. Tez No: 697975
  2. Yazar: ESER KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilgisayarsız kodlama eğitimine yönelik yürütülen atölye çalışmaları sürecinde öğretmenlerin görüşlerini ve yeterliklerini incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışması yönteminin kullanıldığı bu araştırmada asıl çalışma öncesinde Türkiye'nin farklı bölgelerinde görev yapan 112 bilişim teknolojisi öğretmenine bilgisayarsız kodlama etkinliklerine ilişkin ihtiyaç belirleme anketi uygulanmıştır. Elde edilen veriler ışığında pilot çalışma ve asıl çalışma programları kapsamındaki atölye çalışmaları süreçlerinin içerikleri ve programları oluşturulmuştur. Araştırma 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde Ardahan ilinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'na bağlı ortaokul kademesinde görev yapan 9 bilişim teknolojisi öğretmeni ile 5 gün uygulanan atölye çalışmaları kapsamında yürütülmüştür. Araştırma sürecinde“Görüşme Formları”,“Öğretmen Dokümanları”ve“Etkinlik Değerlendirme Formu”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Süreç boyunca yarı yapılandırılmış görüşme formları ve öğretmen dokümanları ile elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiş, bulgular doğrudan alıntılarla desteklenerek öğretmenlerin B3 etkinliklerine ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Etkinlik değerlendirme formu ile atölye çalışması süreci sonunda öğretmenlerin hazırladıkları etkinlikler uzmanlar tarafından değerlendirilerek yeterlikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma süreci sonunda öğretmenlerin kodlama öğretim sürecinde öğrencilerin ilgilerini ve akademik başarılarını arttırmak amacıyla B3 etkinliklerinin kullanımı konusunda pozitif yönde düşünce geliştirdikleri görülmüştür. Bununla birlikte öğretmenlerin B3 yaklaşımı ile öğrenciler tarafından genellikle zor ve karmaşık algılanan kodlama eğitimi sürecinin daha eğlenceli ve verimli olmasına katkı sağlayacağı görüşünde oldukları görülmüştür. Araştırma süreci boyunca toplanan nitel veriler ışığında, bu çalışmaya katılan öğretmenlerin genel olarak etkinlik geliştirme yeterliklerinin arttığı görülmekle birlikte“Materyaller”ve“Gerçek Yaşam Durumları”kategorilerinde daha başarılı oldukları,“Ön Beceriler”,“Değerlendirme”,“Hikayeleştirme”ve“Süre”kategorilerinde zorluklar yaşadıkları görülmüştür. Bu araştırmayla ortaya çıkan sonuçların, halen sınırlı olarak yürütülen bilgisayarsız kodlama eğitimlerine olumlu yönde katkı yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine teachers' views and competencies during the process of unplugged coding training workshops. Case study, as a qualitative research method, was adopted in this research. Before the main study, 112 computer technologies teachers, working in different regions of Turkey, were applied a need recognition questionnaire pertaining to CSU (computer science unplugged) activities. Under the light of the data obtained, the content and schedules of pilot study and workshop processes within the framework of main study programs were formed. The research was conducted with 9 computer technologies teachers, working at secondary level schools under the administration of MEB (Ministry of Turkish National Education) in Ardahan province. The study involved 5 days-of-unplugged coding activities workshop process during the fall semester of 2020-2021 academic year.“Interview Forms”,“Teacher Documents”, and“Activity Evaluation Forms”were utilized as data collection tools. Data obtained through semi-structured interview forms and teacher documents were presented as direct citations and in this way, teachers' views as to CSU activities were aimed to be determined. Activity evaluation forms and the activities prepared by teachers at the end of the workshops were evaluated by referees and thus, their competencies were tried to be determined. İn addition, teachers were observed to have had positive view that CSU approach makes coding training process more enjoyable and effective for students, who generally tend to perceive it difficult and complicated. Under the light of qualitative data obtained throughout the research, it was observed that activity designing competencies of teachers who took part in this research proved to increase in general. Similarly, they were observed to be more successful in the categories of“materials”and“Real life conditions”while they had difficulties in the categories of“pre-skills”,“evaluation”,“Storytelling”and“duration”. The results that will arise through this study are thought to contribute positively to unplugged coding training, which is still carried out in a limited amount.