Yenice Orman İşletme Müdürlüğü Karakaya Orman İşletme Şefliği kayın karaçam karışık meşcerelerinde gövde üzerinde tutulan karbon miktarı belirlenmesi
Determination of the carbon amount retained on the body in the beech-larch mixed stand of the Karakaya Forest Enterprise Yenice Forest Directorate
- Tez No: 697974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DUYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Yenice Orman İşletme Müdürlüğü Karakaya Orman İşletme Şefliği sahasında mevut kayın-karaçam karışık meşcerelerinde gövde üzerinde tutulan karbon miktarı belirlenmiştir. Bu amaçla seçilen 10 Adet Kayın 9 Adet Karaçam örnek ağaçlarından yararlanılarak Karaçam ve Kayın biyokütleleri ve içerdikleri karbon miktarları tespit edilmiştir. Buna ilaveten alınan örnek parçalar üzerinden ahşap malzemenin bazı mekanik özellikleri tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular Kayın ağaçlarının ortalama göğüs çapı 43,4 cm, hacmi 1,868 m³, biyokütlesi 947 kg, karbon içeriği %48,5, olarak bulunmuştur. Karaçamda ise ortalama göğüs çapı 52,7 cm, hacmi 3,415 m³, biyokütlesi 1139 kg, karbon içeriği %51,4 olarak bulunmuştur. Ahşap malzemenin mekanik özellikleri incelendiğinde Basınç direnci kayın için ortalama 66,90 N/mm² iken, karaçam için 51,18 N/mm² bulunmuştur. Yapılan çalışmada Kırılma direncine sahip Kayın örnekleri 62,74 N/mm² olur iken Karaçam bireylerine ait örnek malzemelerden elde edilen veriler için kırılma direnci 48,18 N/mm² sonuçları elde edilmiştir. Bu alanda mevcut Karaçam ağaçları Kayın ağaçlarından daha fazla biyokütleye sahip olduğu için karbon tutma miktarları daha fazla olacaktır. Bununla birlikte Kayın ağaçlarının mekanik dirençlerinin daha yüksek olması barındırdığı karbonu daha uzun süre muhafaza edebileceği kanaati oluşturmaktadır. Her iki ağaç türünün de biyolojik olarak karbon depolama bakımından verimli olması, aynı zamanda ahşap sektöründeki kullanım alanlarının geniş olması nedeni ile atmosferik karbonun uzun süreler boyunca ahşap materyalde saklı kalacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount of carbon retained on the trunk of the existing beech-larch mixed stands in the Karakaya Forestry Operations Directorate of Yenice Forestry Management Directorate was determined. Larch and Beech biomass and their carbon content were determined by using 10 Beech and 9 Larch sample trees selected for this purpose. In addition, some mechanical properties of wood material were determined on the sample pieces taken. Findings from the study the mean chest diameter, volume, biomass of beech trees were determined 43,4 cm, 1,868 m³, 947 kg, respectively, and carbon content was 48.5%. On the other hand, the average chest diameter, volume, biomass of larch trees were 52.7 cm, 3,415 m3, 1139 kg, respectively, and its carbon content was 51.4%. When the mechanical properties of the wood material are examined, the compressive strength was found to be 66.90 N/mm² on average for beech and 51.18 N/mm² for larch. In the study, the fracture resistance of Beech samples was 62.74 N/mm², while the fracture resistance results of 48.18 N/mm² were obtained for the data obtained from the sample materials of Larch individuals. Since the existing Larch trees in this area have more biomass than the Beech trees, the amount of carbon sequestration will be higher for Larch trees. However, the higher mechanical resistance of beech trees creates the opinion that they can preserve the carbon they contain for a more extended period of time. The fact that both tree species are biologically efficient in terms of carbon storage and also the broad usage areas in the wood industry suggest that atmospheric carbon will remain hidden in the wood material for long periods of time.