Questioning the entitativity of social categories in Turkey and its intergroup implications
Türkiye'deki sosyal kategorilerin bütünleşikliğinin ve gruplar arası etkilerinin sorgulanması
- Tez No: 697993
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMŞAFAK ÇUKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bütünleşiklik (yekparelik), sosyal yığınların algılanan birliği veya tutarlılığıdır. Mevcut araştırma temel olarak bu kavramın ölçümlenmesi ile ilişkilidir ve Türkiye'deki etnik (Kürtler ve Kürt olmayanlar) ve dinî (Aleviler ve Sünniler) farklılıklara odaklanarak bütünleşikliğin sosyal kimlik süreçleri ve gruplar arası ilişkiler üzerindeki etkilerini sorgulamak üzere yürütülmüştür. Toplam 314 katılımcının yer aldığı Çalışma 1'de etnik köken, mezhep, siyasi gruplar ile kadınları temsil eden sekiz farklı sosyal kategori özelinde bütünleşikliğin kavramsal bileşenleri nitel olarak incelenmiştir. Bu çalışmadan bütünleşikliğe ilişkin açığa çıkan temalardan yararlanılarak, Çalışma 2'de yeni ve kategoriye özgü (etnisite temelli) bir bütünleşiklik ölçeği önerilmiştir. Ölçek, Kürtlerin ve Alevilerin algılanan bütünleşiklik derecesini iç grup ve dış grup perspektiflerinden değerlendirmede kullanılmıştır. Bu doğrultuda 230'ar kişiden oluşan dört farklı katılımcı grubuna (Kürtler-Kürt olmayanlar; Aleviler-Sünniler) ulaşılmıştır. Keşfedici faktör analizi yeni önerilen bütünleşiklik ölçeği için dört faktör ortaya koymuştur: karşılıklı bağımlılık, sınır oluşturma, ortak kader ve özcülük. Ölçme aracı kabul edilebilir iç tutarlılığa sahiptir ve genel bütünleşiklik ölçekleriyle anlamlı korelasyon sergileyerek yakınsak geçerlilik göstermiştir. Bu ölçekten alınan puanlara dayalı olarak, azınlık üyeleri için (özellikle Kürt katılımcıların veri setinde), iç grup bütünleşikliği (karşılıklı bağımlılık ve ortak kader boyutları üzerinden), iç grupla özdeşimi artırarak daha yüksek düzeyde çoğunluk karşıtı tutumlar üzerinde belirleyici olmuştur. Kürt olmayan ve Sünni katılımcılar için ise dış grup bütünleşikliği (sınır oluşturma boyutu üzerinden), iç grupla özdeşim ile azınlık karşıtı tutumlar arasındaki ilişkiyi açıklamada aracılık rolü üstlenmiştir. Bulgular, Türkiye'deki gruplar arası ilişkiler ekseninde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entitativity is the perceived unity or coherence of social aggregates. The present research was mainly interested in measuring this concept and questioned its implications for social identity processes and intergroup relations, focusing on ethnic (Kurds vs. non-Kurds) and religious (Alevis vs. Sunnis) divides in Turkey. In Study 1, with 314 participants, the content domain of entitativity was qualitatively examined about eight different social categories, representing ethnicity, sect, political groups, and women. By drawing on the emergent themes about entitativity from this study, a novel, category-specific (ethnicity-based) entitativity scale was offered in Study 2. The scale was used to test the degree of the entitativity of Kurds and Alevis from ingroup and outgroup perspectives. Accordingly, four different respondent groups (i.e., Kurds & non-Kurds; Alevis & Sunnis) were reached (ns = 230). The exploratory factor analysis yielded four factors for the newly proposed entitativity scale: interdependency, boundary-making, common fate, and essentialism. The instrument yielded acceptable internal consistency and demonstrated convergent validity by significantly correlating with generic entitativity measures. Based on the scores on this scale, for the minority members (especially in the dataset of the Kurdish participants), ingroup entitativity (through the interdependency and common fate scales) led to greater anti-majority attitudes by increasing ingroup identification. For the non-Kurdish and Sunni participants, outgroup entitativity (through the boundary-making scale) played a mediatory role in explaining the relationship between ingroup identification and anti-minority attitudes. The findings were discussed considering intergroup relations in Turkey.