Albert Camus ve eğitim
Albert Camus and education
- Tez No: 697994
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALUK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada varoluşçu filozoflardan Albert Camus 'ye ait felsefi görüşlerden yola çıkarak eğitimsel çıkarımlar yapılması amaçlanmıştır. Varoluşçu felsefe, eğitim felsefesi alanında çokça gündem edilmekle birlikte varoluşçuluğun teorik olarak net sınırlarının olmaması farklı varoluşçu filozoflardan eğitime dair farklı anlayışlar geliştirilebileceğini göstermektedir. Bu sebeple varoluşçu filozoflardan olan Albert Camus düşüncesi ele alınmış ve onun felsefi anlayışının eğitim anlayışımıza olabilecek katkıları gösterilmeye çalışılmıştır. Araştırma, nitel çalışma olarak düzenlenmiştir. Albert Camus'ye ait olan eserler ve Camus'nündüşüncelerini konu alan ikincil eserler doküman analizi yolu ile incelenmiştir. İncelenen eserler içerik analizi yöntemine bağlı kalınarak bulgular elde edilmiş, ulaşılan bulgular yorumlanarak raporlaştırılmıştır. Yaşadığımız dönem içerisinde görece insanın değerinin artmış olması ve eğitim alanında da bu noktadan hareketle geliştirilen yeni yaklaşımlardan dolayı, insanı merkez alan bir filozof olan Albert Camus'nünfelsefi görüşlerinin eğitim anlayışımıza katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Camus'nünher zaman ve durumda insan onurunu esas alan anlayışı eğitimsel süreçlere değer katacaktır, denilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to make educational inferences based on the philosophical views of Albert Camus, one of the existentialist philosophers. Although existential philosophy is widely discussed in the field of philosophy of education, the lack of clear theoretical boundaries of existentialism shows that different understandings of education can be developed from different existential philosophers. For this reason, the thought of Albert Camus, one of the existentialist philosophers, has been discussed and possible contributions of his philosophical understanding's effects to our understanding of education have been investigated. The research was organized as a qualitative study. Works belonging to Albert Camus and secondary works on Camus' thoughts were examined through document analysis. Findings were obtained by adhering to the content analysis method of the examined works, and the findings were interpreted and reported. It is thought that the philosophical views of Albert Camus, who is a human-centered philosopher, will contribute to our understanding of education, due to the relative increase in the value of human beings in the period we live in and the new approaches developed from this point in the field of education. It can be said that Camus' understanding based on human dignity will add value to educational processes at all times and situations.