Mevduat bankalarında şeffaflığın performans üzerindeki etkisinin incelenmesine yönelik bir araştırma
- Tez No: 698020
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ HACIEVLİYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
2008 küresel ekonomik kriz tüm dünyada çok sayıda şirketin ciddi şekilde zarar görmesine neden olmuştur. Bu durum, kurumsal yönetim kavramının gerekliliğini ve şeffaflığın önemini ortaya koymuştur. Bununla birlikte yöneticiler şirketlerin adil, sorumlu, hesap verebilir ve şeffaf yönetilmelerini sağlamak için çeşitli düzenlemeleri gündeme getirmiştir. Şeffaflık sadece kurumsal yönetimin dört temel ilkesinden birisi olarak bilinirken yaşanan krizlerden sonra daha geniş anlamlar kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiyede faaliyet gösteren mevduat bankalarının şeffaflık seviyelerinin banka performansı üzerinde etkili olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Şeffaflık seviyelerinin sayısal olarak ifade edilebilmesi için literatürde sıklıkla tercih edilen, güvenilirliği test edilmiş Standard & Poor's (S&P) tarafından geliştirilen şeffaflık ve kamuyu aydınlatma metodolojisi kullanılarak endeks oluşturulmuştur. Banka performansı, ana degişken olan aktif kârlılık (KAR), Borsa Getirisi, Mevduat Miktarı ve Takipteki Krediler oranları ile temsil edilmektedir. Araştırma kapsamında Türkiye'de 2011-2019 yılları arasında faaliyet gösteren Katılım Bankaları ve Yatırım ve Kalkınma Bankaları dışında kalan Mevduat Bankaları incelenmektedir. Verilerinde süreklilik olan 22 mevduaat bankasına ait 9 yıllık veri GMM yöntemi ile araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre şeffaflığın takipteki krediler ve karlılık ile negatif ve anlamlı bir etkileşimi ve hisse senedi getirileri ile pozitif ve anlamlı bir etkileşimi olduğu, mevduat üzerinde ise anlamlı bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 2008 global economic crisis caused serious damage to many companies all over the world. This situation revealed the necessity of the concept of corporate governance and the importance of transparency. In addition, managers have brought various regulations to the agenda in order to ensure fair, responsible, accountable and transparent management of companies. While transparency was only known as one of the four basic principles of corporate governance, it has gained wider meanings after the crises. The aim of this study is to reveal whether the transparency levels of deposit banks operating in Turkey have an effect on bank performance. In order to express the transparency levels numerically, the transparency index was created. The transparency and public disclosure index developed by Standard & Poor's (S&P), which is frequently preferred and tested for reliability, was used in the study. Bank performance is represented by the main variable return on assets (profit), Exchange Return, Deposit Amount and NPL ratios. The scope of the research consists of Deposit Banks other than Participation Banks and Investment and Development Banks operating in Turkey between 2011-2019. According to the results of the study, a negative and significant interaction of transparency with non-performing loans and profitability, and a positive and significant interaction with stock returns were observed. It has been observed that transparency does not have a significant effect on deposits.