Biyokütle temelli karbon yarı iletken enerji depolama malzemelerinin geliştirilmesi ve diyot uygulamaları
Development of biomass based carbon semiconductive energy storage materials and diot applications
- Tez No: 698031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, yerel çay atıkları biyokütlesinden karbon yarıiletken materyal geliştirilmesi ve diyot uygulamalarına uygunluğunun araştırılması hedeflenmiştir. Biyokömürün yüzey fonksiyonel grupları sayesinde kolayca N veya P tipi katkılanması özelliğinden faydalanmak ve buradan yola çıkarak atıl durumda olan yerel çay atıklarını elektronik aygıt geliştirilmesinde kullanmak amaçlanmıştır. Böylece yenilenebilir, sürdürülebilir, temiz ve alternatif kaynakların katma değeri olan ürünlere dönüştürülebileceği ve elektrik/elektronik alanında uygulanabileceği gösterilmek istenmiştir. Yerel bir çay fabrikasının son ürünü çay atıkları biyokütlesi, piroliz yöntemi ile karbonize edilmiştir. Diyot uygulamalarına uygun yüksek performans karbon eldesi için karbon yapısı; grafitizasyon, aktivasyon, bor katkılama ve gözenekliliğin geliştirilmesi gibi yöntemlerle geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmalar sonucunda elde edilen karbon numuneler, silisyum altlık üzerinde PN junction diyot üretiminde kullanılmıştır. Diyot özelliği gösteren numunenin I-V karakteristiğine göre materyalin kesilime geçme noktası -1,25 V olarak görülmektedir. Diyodun bariyer potansiyelinin 1 V olduğu belirlenmiştir. Türetilen karbon yarı iletken malzemenin iletim enerjisinin yaklaşık 2 eV civarında olduğunu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop carbon semiconductor material from local tea waste biomass and to investigate its suitability for diode applications. It is aimed to benefit from the N or P type doping feature of biochar due to its surface functional groups and to use the developed carbon in the development of electronic devices. Thus, it will be used that renewable, sustainable, clean and alternative resources can be converted into added value products and applied in the field of electricity/electronics. Tea waste biomass, the final product of a local tea factory, was carbonized by the pyrolysis method. Carbon structure has been tried to be improved by methods such as graphitization, activation, boron doping and improvement of porosity for obtaining high performance carbon suitable for diode applications. The carbon samples obtained as a result of the experimental studies were used in the production of PN junction diodes on the silicon substrate. According to the I-V characteristics of the sample showing the diode feature, the cut-off point of the material is determined as -1 V. It was determined that the barrier potential of the diode is 1 V. It was examined that the conduction energy of the derived carbon semiconductor material is around 2 eV.