Kısraklarda ovulasyonun HCG ve GnRH ile uyarılması
Induction of ovulation by HCG and GnRH in mares
  1. Tez No: 69809
  2. Yazar: GÜVEN KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞENÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada; üreme mevsiminde siklusları PGF2a ile uyarılmış (n: 91) ve uyarılmamış (n: 97), follikül çapı 35 mm veya daha büyük folliküle sahip kısraklarda, ovulasyonun uyarılmasında GnRH ve HCG uygulamalarının seksüel siklus, ovulasyon zamanı, aşım sayısı ve gebelik oranları üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Follikül çapı 35mm. veya daha büyük folliküle sahip doğal siklustaki kısraklarda ovulasyonu uyarmak amacıyla 0.042 mg. buserelin acetate (Receptal ®) uygulanan 24 adet kısrakta östrus süresi 5.6 ± 0.58 gün, ovulasyon zamanı, 64.4 ± 5.5 saat, aşım sayısı, 1.51 ±0.1 ve gebelik oranı % 41.7 olarak tespit edildi. Ovulasyonu uyarmak amacıyla 5000 İ.Ü. HCG (Pregnyl ®) uygulanan 36 kısrakta östrus süresi 4.7 ± 0.33, ovulasyon zamanı 64.0 ± 4.3, aşım sayısı 1.5 ± 0.12 ve gebelik oranı % 50 olarak tesbit edildi. Kontrol grubunu oluşturan 37 kısrakta ise östrus süresi 4.4 ± 0.30, ovulasyon zamanı, 75.6 ± 8.3, aşım sayısı, 2.2 ± 0.13 ve gebelik oranı % 54 olarak tesbit edildi. östrus siklusları 500 mcg cloprostenol (Estrumate ®) ile uyarılmış 91 kısrakta, follikül çapı 35 mm. ve daha büyük olduğu durumda ovulasyonu uyarmak için aynı dozda busereline acetate (GnRH) uygulanan 36 kısrakta östrus süresi 4.9 ± 0.39 gün, ovulasyon zamanı 58.7 ± 3.2saat, aşım sayısı 1.3 ± 0.07 ve gebelik oranı % 27.8, ovulasyonu uyarmak amacıyla 5000 İ.Ü. HCG uygulanan uyarılmış siklusa sahip 36 kısrakta, östrus süresi 4.0 ± 0.31 gün, ovulasyon zamanı, 50.7 ± 1.6,aşım sayısı 1.08 ± 0.05 ve gebelik oranı % 61 olarak tesbit edildi. Kontrol grubunu oluşturan 19 kısrakta ise östrus süresi 6.1 ± 0.67 gün, ovulasyon zamanı 113.7 ± 16.3 saat, aşım sayısı 2.9 ± 0.2 ve gebelik oranı % 26.3 olarak tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
30 7. SUMMARY In this study; breeding mares whose cycles were induced with PGF2a (n:91) and not induced (n:97) and having follicles of 35 mm and over were used. The effect of GnRH and HCG administrations to induce ovulation on sexual cycles, ovulation time, mating number and pregnancy rates were investigated. Mares having 35mm. and larger follicles and natural cycle were injected with 0.042 mg. buruseline acetate (Receptal ®) to induce ovulation.24 of these mares had 5.6 ± 0.58 days estrous period, 64.4 ± 5.5 hours ovulation time, 1.51 ± 0.1 mating number and 41.7 % pregnancy rate. In 36 mares which were treated with 5000 I.U. HCG (Pregnyl ®) to induce ovulation, estrous period was 4.7 ± 0.33, ovulation time was 64.0 ± 4.3, mating number was 1.5 ± 0.12 and pregnancy rate was 50%. These parameters of 37 control group mares were 4.4 ± 0.30, 75.6 ± 8.3, 2.2 ± 0.13 and 54 % respectively. Out of 91 mares whose estrous cycles were induced with 500 mg cloprostenol (Estrumate ®), 36 were treated with the same dose of busereline acetate (GnRH) when they had 35 mm and larger follicles to induce ovulation. These mares had an estrous period of 4.9 ± 0.39 days, ovulation time of 58.7 ± 3.2 hours, mating number of 1.3 ± 0.07 and pregnancy rate of 27.8%. These values of other 36 mares whose cycles were induced and injected with 5000 I.U. HCG to obtain ovulation were 4.0 ± 0.31, 50.7 ± 1.6, 1.08 ± 0.05 and 61% respectively. The same values were 6.1 ± 0.67, 113.7 ± 16.3, 2.9 ± 0.2 and 26.3% in 19 control mares respectively.