Psikolojik tefsir bağlamında Yusuf sûresi
Sûrah Yusuf in the context of psychological Tafsir
  1. Tez No: 698142
  2. Yazar: ZÜHTÜ AKBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kur'an'ın ana konularından biri insandır. İnsanın duygu, düşünce ve davranışları altında birçok sebep yatmaktadır. İnsan davranışlarını inceleyen pozitif bir bilim olan psikoloji, son iki yüzyılda teşekkül etmeye başlamıştır. Devamında“Psikolojik Tefsir Ekolü”, Kur'an'ı Psikoloji biliminin verileriyle tefsir etme gayesiyle ortaya çıkmıştır. Çalışmada Kur'an'ı psikolojik tefsir yöntemiyle yorumlamak amaçlanmıştır. İçerisinde birçok psikolojik konuyu ve insanın karşılaşabileceği olumlu ve olumsuz birçok duygu, düşünce, davranış ve karakteri barındırmakta olan Yusuf sûresi psikolojik tefsir bağlamında incelenmiştir. Çalışma giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, önemi, amacı ve yöntemi ile psikolojik tefsir hakkında genel bilgilendirme yapılmıştır. Birinci bölümde kıssalar, kıssaların psikolojideki yeri ve Hz. Peygamber'in kıssayla tesellisi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Yusuf sûresi hakkında genel bilgiler verilmiş ve nüzûl sebebinin psikolojik altyapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde Yusuf kıssası psikolojik olarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmadan elde edilen bulgular ve öneriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main subjects of the Qur'an is human. There are many reasons underlying human feelings, thoughts and behaviors. Psychology, which is a positive science that studies human behavior, has begun to form in the last two centuries. Afterwards, the School of Psychological Tafsir emerged with the aim of interpreting the Qur'an with the data of Psychology. In this study, it is aimed to interpret the Qur'an with the method of psychological interpretation. Surah Yusuf, which contains many psychological issues and many positive and negative emotions, thoughts, behaviors and characters that people may encounter, has been examined in the context of psychological commentary. Our study consists of an introduction and three parts. In the introduction, general information about the subject, importance, purpose and method of the study and psychological interpretation will be given. In the first chapter, general information about the parables is given and information is given about the Prophet's consolation with stories. In the second part, general information about Surah Yusuf is given and the psychological background of the reason for its revelation is examined. In the third chapter, the psychological issues in the story of Yusuf are tried to be interpreted. In the conclusion part, the findings and recommendations obtained from the study were collected.