İnfertil kadınların anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Evaluation of anksiety level in infertile women
- Tez No: 69816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KARANİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
8. ÖZET Çalışmamız infertilite nedeniyle İstanbul ilindeki üç ayrı hastanenin infertilite polikliniklerine başvuran kadınların anksiyete düzeylerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı olarak planlanan araştırmanın örneklemini üç ayrı hastaneden ve İstanbul Paşabahçe/Beykoz bölgesinden“Basit Rastlantısal Örneklem”yöntemiyle seçilen 300 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanması aşamasında deney grubunu oluşturan kadınların demografik, obstetrik ve bireysel özelliklerini, infertilite sürelerini, infertilite nedenini bilme durumlarım, ailede çocuk istenme nedenlerini, hemşire ve ebelerden beklentilerini, infertilite ile ilgili eğitici programların yayınlanmasını isteme durumlarım belirlemek amacıyla açık uçlu ve çoktan seçmeli soruların yer aldığı anket formu ve Spielberger'in 20 aşamalı durumluluk-süreklilik anksiyete skalası kullanılmıştır. Kontrol grubu, yaş, öğrenim-çalışma durumu, evlenme yaşı-süresi gibi özellikler bakımından deney grubuna benzer olarak seçilmiş ve Spielberger'in durumluluk-süreklilik anksiyete skalası kendilerine uygulanmıştır. Veriler değerlendirildiğinde deney ve kontrol grubunu oluşturan kadınların çoğunluğunun 25-29 yaş grubunda, ilkokul mezunu ve ev kadım olduğu, ortalama evlilik yaşının deney grubunda 22.05±3.86 yaş, kontrol grubunda 21.87±3.55 yaş olduğu, ortalama evlilik sürelerinin ise deney grubunda 5.31±3.68 yıl, kontrol grubunda 6.72±3.77 yıl olduğu saptanmıştır. Deney grubunu oluşturan kadınların tamamı (15) primer infertildir. Kontrol grubu, canlı doğum yapmış 150 fertil kadından oluşmaktadır.Çalışmamız kapsamına alman infertil kadınların çocuk isteme nedenlerinin başında neslin devamı ile çocuk sevgisi ve analık duygusunu tatmanın yer aldığı, kadınların çocuk sahibi olamama nedenlerinin çoğunlukla over fonksiyonlarındaki düzensizlikten kaynaklandığı belirlenmiştir. İnfertil kadınlar, sağlık ekibinin üyeleri olan hemşire ve ebelerden eğitici, yol gösterici, yardımcı, anlayışlı ve sabırlı olmalarını, güven ve moral vermelerini, tam ve tedavi işlemleri ile ilgili açıklama yapmalarını ve sorunlarını paylaşmalarım istediklerini belirtmişlerdir. Deney grubu oluşturan kadınların genel olarak durumluluk ve süreklilik anksiyeteleri kontrol grubunun durumluluk ve süreklilik anksiyetelerinden daha yüksek bulunmuştur. Araştırmamızın deney grubunu oluşturan kadınların durumluluk ve süreklilik anksiyetelerinin yaş, öğrenim durumu, evlilik-infertilite süresi ve infertilite nedenini bilme durumlarından etkilenmediği, çalışan kadınlarda durumluluk anksiyetesinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Çocuğu, çocuk sevgisi ve analık duygusunu tatmak için isteyen kadınların süreklilik anksiyeteleri, neslin devamı için çocuk isteyen kadınların ise durumluluk ve süreklilik anksiyeteleri daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The object of this descriptive study was to determine anxiety levels of infertile women who sought medical treatment at three individual hospitals in Istanbul. The sample group consisted of 300 women selected using simple random sampling in three hospitals and in Paşabahçe/Beykoz district of Istanbul. Date were collected using a series of multiple-choice and open-ended questions and the Spielberger State and Trait Anxiety Inventory concerning demographic, obstetrical -and individual features, duration of infertility, their understanding level of the infertility cause, familial reasons for their willing to have children, expectations from nurses and midwives, and their level of need to obtain publications about educational programs on infertility. A control group was selected showing similar features in terms of age, education-work status, and age and duration of marriage and the Spielberger State and Trait Anxiety Inventory was administered. Evaluation of data showed that most of the study and control individuals were 25 to 29 years old, had only primary school education, and were housewives. Mean age and duration of marriage in the study and control groups were 22.05±3.86 versus 21.87±3.55 years and 5.31±3.68 versus 6.72+3.77 years, respectively. All of the study patients (n=150) had primary infertility. The control group consisted of 150 fertile women who gave live births. 59The leading reasons of a desire to have a child in infertile women were continuity of generation and to enjoy child affection and motherhood feelings. Irregularities in the ovarian function accounted for the leading cause of their infertility. Infertile women stated that they expected nurses and midwifes to help them with their education, to be helpful, understanding, and patient, to give them confidence and morale, to inform them as to the diagnosis and treatment procedures, and to share their problems. State and trait anxiety levels of study patients were found higher than those of the control subjects. This study showed that state and trait anxiety levels of study patients were not influenced by age, education level, marriage, duration of infertility and understanding of the infertility causes. We observed higher levels of state anxiety in working women. Moreover, those who wanted to give a birth to satisfy feelings of having a child and of child affection and motherhood exhibited higher state anxiety levels; those who wanted to have a child for the continuity of their generation had higher state and trait anxiety levels. 60