Kent yoksulluğunu konut sorunu çerçevesinden karşılaştırmak: Fransa ve Türkiye'de ileri marjinallik
The comparison of urban poverty in the axis of housing question: Advanced marginality in France and Turkey
- Tez No: 698197
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Kent sosyolojisi ve çalışma ekonomisi disiplinlerinin kesişim noktasında konumlanan bu çalışma, konut sorununu temele alarak Fransa ve Türkiye'de ileri marjinalliğin izlerini sürmektedir. Neoliberal müdahalenin erken ve geç kapitalistleşmiş iki ülkede emek piyasalarının, kamu politikalarının, devletin rollerinin ve sosyal politikaların mekan üretimindeki rolünü kent yoksullarını temele alarak açıklamak amaçlanmaktadır. İleri marjinalliğin karşılaştırmasını yapabilmek için özdüşünümsellik ilkesiyle hareket edilerek etnografik gözlem gerçekleştirilmiş, her iki ülkede derinlemesine mülakat yapılmıştır. Özellikle sosyal politikanın bir kolu olarak konut sorununa verilen yanıtın iki ülkede farklılaşması, kent mekanının emek rejimlerine göre yeniden biçimlenmesi ve sonunda konut sorununa verilen cevapların iktisadi dönüşümlerle açıklanmaya çalışılmıştır. Tarihsel olarak emek rejimlerindeki dönüşümün kent yoksullarının durumuna doğrudan etki ettiği görülmüştür. Fransa'da Belle de Mai'de Türkiye'de ise Çinçin'de çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan saha çalışmasında toplam 31 kişi ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Çalışmanın temel olarak dört sonucu vardır: i) kent yoksulluğu evrensel olarak benzeşmektedir. ii) kentin sürgün bölgeleri devlet eliyle izlenen ekonomi politikalarına bağlı olarak geliştirilen emek rejimine dayanarak inşa edilmiştir. iii) Yoksulluğun metalaşması sermaye için yeni bir alandır. iv) Konut hakkı mücadelesi örgütsel çölleşmenin önüne geçebilir ve evrensel olarak talep edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Located at the intersection of urban sociology and labor economics disciplines, this study traces advanced marginality in France and Turkey, based on the housing problem. It is aimed to explain the role of labor markets, public policies, state and social policies in the production of space in the two early and late-capitalist countries of the neoliberal intervention, based on the urban poor. In order to be able to compare advanced marginality, ethnographic observation was carried out using the principle of self-reflexivity, and in-depth interviews were conducted in both countries. The differentiation of the answer given to the housing question as a branch of social policy in the two countries, the reshaping of the urban space according to the labor regimes, and finally the answers to the housing problem were tried to be explained with economic transformations. Historically, it has been seen that the transformation in labor regimes has a direct impact on the situation of the urban poor. The study was carried out in Belle de Mai, France, and in Çinçin, Turkey. In-depth interviews were conducted with a total of 31 people. The study has four main results: i) urban poverty is universally similar. ii) the exile areas of the city were built on the basis of the labor regime developed in line with the economic policies pursued by the state. iii) The commodification of poverty is a new field for capital. iv) The struggle for the right to housing can prevent organizational desertification and should be universally demanded.