Prostata sınırlı adenokarsinomlarda üç-boyutlu konformal radyoterapi planlamasında sanal simülasyon
Virtual simulation in three-dimensional conformal radiation theraphy planning for organ-confined adenocarcinomas of prostate
  1. Tez No: 69821
  2. Yazar: HALDUN ŞÜKRÜ ERKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Nisan 1997 ile Aralık 1997 arasında prostata sınırlı adenokarsinoma tanısı ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'na başvuran sekiz hastaya, uygulanabilirliği, etkinliği ve güvenilirliğinin araştırılması amacıyla, üç- boyutlu konformal radyoterapi planlaması için sanal simülasyon uygulandı. Hastaların yaşlan 63 ile 72 (medyan, 66 yaş), prostat-spesifik antijen değerleri 16.2 ile 66.8 ng/ml (medyan, 25.2 ng/ml) ve Gleason skorları 6 ile 8 (medyan, 7) arasında değişmekteydi. Hastaların biri TlcNOMO, ikisi T2aN0M0, üçü T2bN0M0 ve ikisi T2cN0M0 evresindeydi. Sırtüstü pozisyonda immobilizasyon sonrasında elde edilen hacimsel bilgisayarlı tomografi görüntülerinde başlangıç planlama hedef hacmi (prostat ve seminal veziküller çevresinde 1 cm emniyet sının),“boost”planlama hedef hacmi (prostat çevresinde 1 cm emniyet sının) ve çevresel normal dokular (mesane ve rektum) belirlendi. Karşılıklı paralel anteroposterior ve posteroanterior ve karşılıklı paralel sağ lateral ve sol lateral tedavi alanlan geliştirilerek başlangıç ve“boost”tedavi planlan oluşturuldu. Başlangıç planlama hedef hacmine 25 fraksiyonda 50 Gy ve“boost”planlama hedef hacmine 10 fraksiyonda 20 Gy, 6 Mv foton enerjisi kullanılarak uygulandı. İki hastada birinci, bir hastada ikinci derece akut genitoüriner sistem toksisitesi ve beş hastada birinci, iki hastada ikinci derece akut gastrointestinal sistem toksisitesi gözlendi. İzlem 4 ile 12 ay (medyan, 7 ay) arasında değişmekteydi. Tedavinin tamamlanmasından sonra birinci aydaki prostat-spesifik antijen değerleri 1.6 ile 5.2 ng/ml (medyan, 3.1 ng/ml) arasında değişmekteydi. Prostata sınırlı adenokarsinomalarda üç-boyutlu konformal radyoterapi planlaması için sanal simülasyonun uygulanabilir, etkin ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From April 1997 through December 1997, eight patients with organ-confined prostatic adenocarcinomas who were referred to the Department of Radiation Oncology at Ankara University Faculty of Medicine underwent virtual simulation for three-dimensional conformal radiation therapy planning in attempt to determine its feasibility, efficacy and safety. Their ages ranged from 63 to 72 years (median, 66 years), prostate-specific antigen levels from 16.2 to 66.8 ng/ml (median, 25.2 ng/ml) and Gleason scores from 6 to 8 (median, 7). One patients was at Stage TlcNOMO, two at T2aN0M0, three at T2bN0M0 and two at T2cN0M0. Initial planning target volume (prostate and seminal vesicles with 1 cm safety margin), boost planning target volume (prostate with 1 cm safety margin) and surrounding normal structures (bladder and rectum) were contoured on computed tomography slices obtained following supine immobilization. Parallel opposed anteroposterior and posteroanterior and parallel opposed right and left lateral treatment fields were generated and initial and boost treatment plans were obtained. Initial planning target volume was treated with 50 Gy in 25 fractions and boost planning target volume with 20 Gy in 10 fractions, using 6 Mv photons. Two patients developed Grade 1 and one developed Grade 2 acute genitourinary toxicity and five patients developed Grade 1 and two developed Grade 2 acute gastrointestinal toxicity. Follow-up ranged from 4 to 12 months (median, 7 months). At one month following treatment, prostate-specific antigen levels ranged from 1.6 to 5.2 ng/ml (median, 3.1 ng/ml). Virtual simulation for three-dimensional conformal radiation therapy planning in organ-confined prostatic adenocarcinomas was concluded to be feasible, efficient and safe.