Prostat karsinomu hastalarında ERG ekspresyonunun klinikopatolojik verilerle karşılaştırılması
- Tez No: 359413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK IŞIK GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Prostat kanserlerinde görülen en sık genetik olay gen füzyonlarıdır. İlk kez 2003 yılında Vanaja ve ark. tarafından prostata sınırlı ve metastatik prostat kanserlerinde ERG onkogen overekspresyonu % 50 oranında rapor edilmiştir. TMPRSS2- ERG gen füzyonu; kromozom 21q22.3' te lokalize ERG onkogeni (ETS ilişkili gen- eritroblastosis virüs E26 onkogen homolog) ve androjen regülasyonunda görevli bir transmembran proteaz geni promoteri olan TMPRSS2 arasındaki gen füzyonu olup ERG ilişkili gen füzyonlarının yaklaşık % 90' ını oluşturmaktadır. Literatürde ERG ile ilişkili genetik ve immünhistokimyasal profilin incelendiği çalışmalar bulunmaktadır. Biz araştırmamızda ERG ekspresyonunu, 136 olguda, immünhistokimyasal olarak, GG 3, 4, 5 prostat adenokarsinomlar, bu adenokarsinom odaklarına komşu ya da karışık halde bulunan HG-PIN alanları ve non- neoplastik prostat dokusunda değerlendirdik. Çalışmamızda prostatik adenokarsinom alanında boyanma yaygınlığı % 63.23 olup en yüksek boyanma oranına GS 6 ve bunu takiben de GS 7 tümörlerde istatistiksel olarak anlamlı tespit ettik. HG-PIN odağında boyanma sıklığı % 31.81 izlenmiştir. Hiçbir non- neoplastik prostat bezi alanında boyanma görülmemiştir. Sonuç olarak ERG' nin malign, premalign ve benign prostat dokularını birbirinden ayırmada, iğne biyopsilerde tümörü saptanamayan hastalarda tümör habercisi olabilmesi yönünden faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gene fusions are the most genetic alterations in prostate cancers. In 2003, Vanaja et al. first reported the over-expression of the oncogene ERG at the transcript level in 50 % of clinically localized and metastatic prostate cancer samples. TMPRSS2- ERG gene fusion is the most common ERG-related gene fusion (%90) and is between ERG oncogene- localised at chromosome 21q22.3- and androgen- regulated TMPRSS2 gene. In this study, we evaluated expression of ERG in 136 prostate cancer patients who underwent radical prostatectomy. We graded the tumors according to the update Gleason grading system and noted the presence of HG-PIN. Staining extensity of ERG in prostatic adenocarcinoma and HG-PIN was 63.23 % and 31.81 consecutively. The highest staining extensity was present in GS 6 and GS 7 prostatic adenocarcinomas. Non-neoplastic prostatic tissue did not exhibit ERG expression at the protein expression level. In conclusion, ERG expression can be used for seperating non-neoplastic, preneoplastic and neoplastic prostatic lesions. At tumour negative needle biopsies, ERG positivity may be the sign for the presence of a tumour in a given patient.