İsrail'de Yahudi eğilimli siyasi partilerin İsrail-Filistin sorununa bakışlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the views of the Jewish leaning political parties in Israel on the conflict between Palestine and Israel
  1. Tez No: 698219
  2. Yazar: MESRURE TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, İsrail'de Yahudi eğilimli siyasi partilerin Filistin sorununu nasıl gördüğü ve bu sorunla ilgili Kudüs'ün statüsü, yerleşkeler ve Hamas meselelerine bakışlarını tespit etmektir. İsrail-Filistin sorunu Hamas, Kudüs'ün statüsü ve yerleşimciler gibi dinamikler üzerinden incelendiğinde İsrail'deki Yahudi eğilimli siyasi partilerin söylemleri ve yaklaşımları arasındaki farklılık ve benzerliklerin neler olduğu araştırma sorusu çalışma içerisinde yanıtlanmıştır. İsrail-Filistin sorununun temel dinamikleri olarak belirlenen Hamas, Kudüs'ün statüsü ve yerleşimciler konuları hakkında 21. Knessete girmiş Yahudi eğilimli siyasi partilerin, İsrail-Filistin sorununun çözümlenmesinde, konulara dair hassasiyetlerinin neler olduğu araştırma sorusu tez içinde yanıtlanmıştır. Yahudi eğilimli siyasi partilerin Hamas, Kudüs'ün statüsü ve yerleşimciler dinamikleri üzerinden İsrail-Filistin sorunu ele alındığında söylemleri ile devlet politikaları arasında nasıl bir korelasyon olduğu ve hangi partilerin bu korelasyonun bir parçası olduğu sonuç bölümünde ele alınmış ve araştırma soruları böylelikle yanıtlanmıştır. Tezde kullanılan araştırma metotları ise söylem analizi ve karşılaştırmalı analizdir. Seçili parti liderlerinin yerleşkeler, Kudüs ve Hamas dinamiklerine dair söylemleri analiz edilmiş ve bölüm sonlarında söylem analizlerinin tablolar ile karşılaştırmalı analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, parti liderlerinin yerleşkeler, Kudüs ve Hamas ile ilgili tutumları ve tutumlarını etkileyen kaygıları tespit edilmiştir ve araştırma soruları yanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine how Jewish-leaning political parties in Israel see the Palestinian problem and their perspective on the status of Jerusalem, settlements and Hamas issues related to this issue. When the Israeli-Palestinian problem is examined through dynamics such as Hamas, the status of Jerusalem and the settlers, the research question is answered in the study, what are the differences and similarities between the discourses and approaches of Jewish-leaning political parties in Israel. The research question on the issues of Hamas, the status of Jerusalem and settlers, which are determined as the basic dynamics of the Israeli-Palestinian conflict, has been answered in the thesis, what are the sensitivities of the Jewish-leaning political parties, which have entered the 21st Knesset, in solving the Israeli-Palestinian problem. When discussing the Israeli-Palestinian problem through the dynamics of the settlers and Hamas, the status of Jewish-oriented political parties, the correlation between their discourses and state policies and which parties are a part of this correlation were discussed in the conclusion section and the research questions were answered in this way. The research methods used in the thesis are discourse analysis and comparative analysis. Selected party leaders' discourses on the dynamics of the campuses, Jerusalem and Hamas were analyzed, and at the end of the chapter, a comparative analysis of the discourse analysis with tables was made. As a result of the study, the attitudes and concerns of the party leaders about the settlements, Jerusalem and Hamas were determined and the research questions were answered.