Başkurt şairi Reşit Nigmeti'nin şiirleri üzerine dil incelemesi (giriş-metin-dizin)
A grammatical study on Bashkir poetry Rashid Nigmeti's poems (introduction-text-index)
  1. Tez No: 698228
  2. Yazar: BAHADIR MİNGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YASİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1334
Özet
Çağdaş Türk lehçeleri içerisinde Kıpçak tipindeki yazı dillerinden biri olan Başkurtça, kendine has ses değişmeleriyle, ileri derecedeki dudak uyumuyla Türk lehçeleri arasında dikkat çekici bir konumda bulunmaktadır. Biz de çalışmamızı, Başkurtçayı eserlerinde çok başarılı bir şekilde kullanan Başkurdistan'ın halk şairi Reşit Nigmeti'nin 2009 yılında yayımlanan Davıldar Tıvźırġan Ġümĕr (Fırtınaların Doğurduğu Hayat) isimli şiir kitabı üzerine yaptık. Çalışmamız“Giriş”,“Dil İncelemesi”,“Metin”,“Dizin”,“Sonuç ve Kaynakça”olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde ilk olarak Reşit Nigmeti'nin hayatı, sanat, eserleri, metnin dil özellikleri ve trankripsiyon esasları hakkında bilgiler verildikten sonra,“Dil İncelemesi”bölümünde ise kısa bir Başkurtça grameri oluşturulmaya çalışılmıştır.“Metin”bölümünde transkripsiyonlu metin ve Türkiye Türkçesine aktarılmış şekli yer almaktadır.“Dizin”bölümü ise sözlerin çekim şekillerini gösterir tarzda hazırlanmıştır.“Sonuç ve Kaynakça”bölümünde ise tüm bu çalışmalar neticesinde ulaştığımız bilgiler maddeler hâlinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Bashkir, which is one of the Kipchak type written languages among contemporary Turkish dialects, has a remarkable position among Turkish dialects with its unique sound changes and advanced labial harmony. We also did our work on the poetry book called Davıldar Tıvźırġan Ġümĕr (Life Born by Storms), published in 2009 by Bashkortostan's folk poet Reşit Nigmeti, who used the Bashkir language very successfully in his works. Our study consists of five chapters:“Introduction”,“Language Analysis”,“Text”,“Index”,“Conclusion and Resources”. After the giving ınformation about Reşit Nigmeti's life, literary personality, works, language features and principles of transcription in the“Introduction”chapter, in the“Language Analysis”section, a short Baskir grammar has been tried to be created. In the“Text”section, there is the transcribed text and its translated form into Turkish. The“Index”section is prepared in a way indicates conjugation modes of words. In the“Conclusion and Resources”section, the determinations that were reached as a result of all studies were stipulated.